Zeytindostu Derneği zeytinyağı fiyatlarındaki artışla birlikte artan zeytinyağında karışım yağ (Tağşiş) sahteciliğine karşı tüketicileri uyardı. Bakanlığın gerçekleştirdiği kimyasal analizlerin her parti ürün için uygulanmasının mümkün olmadığını belirten Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, “Bu anlamda hileli zeytinyağından bireysel olarak korunmanın tek yolu duyusal analizdir. Bu zırhı kuşanmak için bir günde olsa tüketicilere tadım eğitimi almalarını öneriyoruz” dedi.

Zeytinyağı fiyatları rekolte kaybına bağlı olarak son iki sezondur artış trendini sürdürürken, tağşiş yoluyla zeytinyağı sahteciliğinde de korkutan bir artış yaşanmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı denetimler sonucu pek çok üründe hile saptanmıştı. Zeytinyağında tağşiş olaylarının tüketicileri güvensizliğe ittiğine işaret eden Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, bireysel olarak zeytinyağında hileli üründen kaliteli zeytinyağını ayırt etmenin laboratuara girmeden de mümkün olduğunu söyledi. Labaratuvar ortamında yapılan kimyasal analizlerin bir süreç gerektirdiğini ve her bir ambalajın bu teste tabi tutulmasının mümkün olmadığının altını çizen Tatlı, “Zeytinyağı tüketicisine, zeytinyağı tağşişine karşı tadım eğitimi alarak duyusal analiz zırhına bürünmelerini öneriyoruz” diye konuştu.

ÜRÜNÜ İADE ETMENİZ MÜMKÜN

Zeytindostu Derneği olarak son yıllarda zeytin ve zeytinyağı sektöründe itibar kaybına ve kirliliğe yol açan tağşiş olaylarıyla mücadele etmek adına zeytinyağı tadım eğitimlerine hız verdiklerine değinen Abidin Tatlı, tüm tüketicileri bir gün dahi olsa temel duyusal analiz eğitimini almaya davet etti. Tatlı açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Ülkemizde meyveden elde edilen tek yağ olan zeytinyağı bu özelliğinden dolayı olağan üstü lezzetlere sahiptir ve güçlü bir besindir. Haklı olarak sağlıklı beslenmek isteyen halkımızın da öncelikli tercihidir. Ancak son yıllarda iklime bağlı olarak yaşanan rekolte kaybı bir takım problemlerin yaşanmasına yol açmaktadır. Giderek önemi daha da anlaşılan ve kıymetlenen bu besinin beslenme kültürümüz içindeki yerini koruması, tüketicilerin doğru ürünü ayırt edebilmesi ancak duyusal analizle mümkün olmaktadır. Laboratuarlarda yapılan kimyasal analizler vazgeçilmez olsa da her bir ambalajın bu tarz bir analize yollanması mümkün değilken; duyusal analizle beğenmediğiniz bir ürünü, satın aldığınız işletmeye iade edebilmektesiniz. Bu nedenle tüm halkımıza hileli zeytinyağında koruyacak tadım eğitimlerini almalarını öneriyoruz.”

Yorum Yazın