Medikal Estetik Hekimi Sevinç Gündüz, tatil boyunca güneş ışınları, deniz ve havuz suyu nedeniyle yıpranan cildin farklı yöntemlerle tedavi edilebileceğini söyledi.
Yaz boyunca güneş, deniz suyu gibi nedenlerle yıpranan cildin yaz sonunda bakımdan geçirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Gündüz, “Kurumuş, kırışmış cilt alarm veriyor demektir. Yaz boyunca kaybedilen nemin mutlaka yerine konması gerekiyor” dedi. Yıpranmış ciltlerin kısa süren uygulamalar ile tedavi edilebileceğini vurgulayan Özel Hera Derma Polikliniği’nde görevli Dr. Gündüz, cilde uygulanması gereken tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Cildiniz nem alarmı veriyor olabilir
Tatil sonrası cildin kaybettiği suyun mutlaka yerine konulması gerektiğini anlatan Gündüz, “Hyaluronik asit dolgu malzemesi olarak bilinse de jel formundaki bu ürünün çok ince yapıda olanları mezoterapik olarak nem vermede kullanılır. Cildin nem eksiğine göre ürünün kalıcılığı 8-10 ay arasında değişir. Yaz başında yapılan bir- iki uygulama ile cilt yaz boyunca nemli ve ışıltılı kalır ve lekelenme ve yaşlanmaya karşı korunur. Hyaluronik asit ve amino asit içeren malzemeler kullanılarak yaşlanmış ve yapısı nedeniyle yaşlanmaya yatkın ince ciltlerde yapılanma ve nemlenme sağlanır. İçinde amino asit ve vitamin mineral içeren hyaluronik asitli ürünler aynı zamanda antioksidan ve parlaklık veren özellikleriyle cildi destekler. Hyaluronik asit kısa vadede sıcak soğuk havanın etkilerine karşı korurken uzun vadede kırışıklar, lekeler, mat görünüm ve esnemiş yorgun yüz ifadesini gidermeye yardımcı olur. Böylece menopoz öncesi ve sonrasında oluşan cilt problemlerine karşı da önlem alınmış olur” diye konuştu.
Yaz biterken ciltte kollajen eksikliğine dikkat
Doktor Gündüz, ciltte dış faktörler ve yaş ilerlemesi ile oluşan kırışıkların kollajen yöntemi ile giderilebileceğini ifade ederek şöyle devam etti: “Cildi besleyip koruyan ve oluşmuş kırışıklıklara karşı bile etkili olan bir diğer maddede kollajendir. Dış faktörler ve yaşlanma ile oluşan esneme ve kırışıkları ortadan kaldırmada kollajen enjeksiyonları çok etkilidir. Yaş ilerledikçe vücutta yapımı azalan kollajen dışarıdan verilmesi cilt için çok önemli ve faydalıdır. 15 gün aralarla dört seanslık bir kollajen kürü yüz, boyun, dekolte hatta karında gerilmeleri sağlar. Eğer aynı zamanda nem eksikliği de varsa kollajen seansları arasına hyaluronik asit enjeksiyonları da eklenebilir."
‘Oxygeneo’ yöntemi ile kurtulun
Cilt tedavisinde kullanılan diğer bir yöntem olan Oxygeneo hakkında bilgi veren Dr. Gündüz, “Cilt temizliği için artık sadece yüzeysel yaklaşımlar yeterli kalmıyor. Üstten mekanik temizlemeyle mat kalın lekeli görüntü ortadan kaldırılırken alt tabakalara gerekli olan nem-lifting-antioksidan-onarıcı ürünlerin verilmesi bakımı gereklidir. Bu amaçla kullanılan Oxygeneo bakımında cildin üst tabakası temizleniyor ve ultrason dalgalarıyla gerekli görülen malzemeler alt tabakalara iletiliyor. Üzerine yapılan radyofrekansla emilim arttırılırken kollajen yapımı uyarılıyor ve cildin gerilmesi sağlanıyor. Son kuşak cilt bakım yöntemi olan Oxygeneo ile kür uygulaması ciltte ton eşitsizliklerini de azaltarak daha duru genç ve gergin bir yüz sağlıyor. Bu işlemlerin hepsi yaz kış uygulanabilir ve birbiriyle kombine edilebilir” dedi.

Yorum Yazın