Konak Belediyesi’nin 2016 yılının ilk meclis toplantısı Belediye Başkanı Sema Pekdaş yönetiminde gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda yapılan yeni yılın ilk meclis oturumunun açılışında söz alan Başkan Pekdaş, “Acısıyla tatlısıyla bir yılı geride bıraktık. 2015 bizleri çok üzen bir yıl oldu. Her gün şehit cenazeleriyle güne uyandık. Bu acılar 2015’te kalsın. 2016 yılı bütün İzmirlilere, ülkemize huzur, barış, demokrasi ve özgürlük getirsin, Konaklı hemşerilerimize de hizmetlerimizin artarak devam ettiği bir yıl olsun” dedi.

PEKDAŞ’TAN 2015 DEĞERLENDİRMESİ

Konak Belediyesi olarak 2015 yılında birçok konuya, soruna dokunduklarını dile getiren Pekdaş, bir yılda yapılanları kısaca değerlendirerek, “İzmir’in kalbinde görev yapıyor olmanın getirdiği pek çok sıkıntı ve başvuru aldık. Bir yıl da Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğümüze 10 bin 430 başvuru yapıldı. Bu bir rekordur. Aynı şekilde Ruhsat Müdürlüğümüz de bir yıl da 2 bin 22 adet ruhsat verdi. Bunların yanı sıra yeni asfaltlamalar yaptık, parklarımızı yeniledik. Projesini yarışmayla belirlediğimiz yeni hizmet binamızın çalışmaları devam ediyor. Mersinli’de yeni bir semt merkezi yaptık. Okullara yardım elimizi uzatarak, 90 okulun tadilatını gerçekleştirdik. Spor malzemesi yardımında bulunduk. Açtığımız spor okullarından geçen yıl 4 bin 100 kişi yararlandı. İlçemizdeki 26 amatör spor kulübüne ulaşım, spor malzemeleri, lisans ücretleri konusunda yardım yaptık. Semt merkezlerimizde kurs gören vatandaşların sayısı yaklaşık 11 bin 500 kişiyi buldu. 11 bin kişiyle iftar sofrasını, 30 bin hemşerimizle de aşuremizi paylaştık. İbadethane ve camilerde temizlik yaptık. Kurduğumuz ‘Bizim Ev’ ile 765 aileye,’Bizim Mağaza’ ile de 5 bin 741kişiye ulaştık. 743 asker ailesine yardım yaptık. 222 hasta ve engelli vatandaşımızın ulaşımını sağladık. Konak’ta yaşayan vatandaşlarımıza bir şekilde dokunmak istiyoruz. Yeni yılda bu çalışmaları artırarak yolumuza devam etmek hedefimiz” dedi.

İŞÇİYE YENİ YIL MÜJDESİ

Başkan Pekdaş, meclis toplantısında asgari ücrette yapılan düzenlemeyle oluşacak yeni işçi maaşları hakkında da bilgi verdi. Göreve geldiğinde bin 100 TL olan taşeron işçi maaşını bin 800 TL’ye çıkardıklarını hatırlatan Pekdaş, asgari ücrete yapılan yeni zamla birlikte bir taşeron işçisinin en az 2 bin 500 TL civarında maaş alacağını kaydetti. Pekdaş, bu durumun bütçeye artı 20 milyon ek harcama getirdiğini ancak tüm bu zorluklara rağmen çalışmaya, hizmet üretmeye devam edeceklerini söyledi. Konak’ta yaşam kalitesini yükseltmek için çalıştıklarını dile getiren Pekdaş, “Hizmetlerimizi artırarak devam etmeyi düşünüyoruz. Konak’taki yaşam kalitesini yükseltmek için çalışmak, kentin enerjisini ortaya çıkartmak durumundayız” diye konuştu. Konak Belediyesi’nin Ocak ayı meclis toplantısında ayın teması da ‘Kentte Umut Var’ olarak belirlendi. Yeni yılın ilk meclis toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi gurubu adına Ahmet Karadağ, Adalet ve Kalkınma Partisi grubu adına da Ömür Şanlı söz alarak yeni yılda terörün bitmesini, barış ve huzurun tüm ülkeye hakim olmasını diledi. Gündem maddelerinin görüşülmesinden önce Denetim Komisyonu’nda görev alacak yeni üyeler belirlendi. Yapılan seçimde Cumhuriyet Halk Partisi gurubundan Nurettin Cem Aksan, Rıdvan Tekin, Zeynep Tulgar ve Kemal Özdönmez seçilirken, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden de Bilal Doğan komisyona girdi.

sema_pekdas_meclis_(ARŞİV) konak_ocak_ayi_meclis (1)

Yorum Yazın