Geçen Mayıs’ta açılan Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi üyeleri merkezde edindikleri yeni dostlarıyla yeni yıla merhaba dedi. Merkezde sağladığı imkanlar için Başkan Şenol’a teşekkür eden üyeler “Burada ikinci baharımızı yaşıyoruz. Siz varsanız her şey var” dedi

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un kentte yaşayan 60 yaş üstü vatandaşların sosyalleşmeleri, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kurduğu Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde yeni yıl eğlencesi düzenlendi. Merkez sayesinde yaşamla yeniden güçlü bağlar kuran, evlerinden çıkıp sosyalleşmenin ve yeni arkadaşlıklar kurmanın, hobiler geliştirmenin, etkinliklere katılmanın mutluluğunu yaşayan 85 üye merkezde edindikleri arkadaşlarıyla yeni yıla merhaba dedi.

‘Siz varsanız her şey var’

Ata Evi’nde düzenlenen yeni yıl etkinliğine katılan Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, üyelerin yeni yıllarını kutlayarak şunları söyledi: “Bir ilke daha imza atmanın haklı gururunu yaşıyorum. Bu tabloya bakınca ne kadar doğru, güzel bir iş yaptığımızı görüyorum. Bu projeyi daha da büyüterek siz büyüklerimize daha iyi hizmet vereceğiz.”

Türkülerle yeni yıla merhaba diyen, hediyelerle arkadaşlarının yeni yıl hediyesi vererek yeni yılını kutlayan üyeler ise “Merkezde kuruduğumuz dostluklar, katıldığımız sosyal aktivitelerle adeta ikinci baharımızı yaşıyoruz. Bu merkezi açarak bize bu imkanları sunan Başkanımız Halil İbrahim Şenol’a teşekkür ediyoruz. Siz varsanız her şey var” diyerek duygularını anlattı.

Fiziki, sosyolojik, psikolojik destek

İzmir’de ilk kez bir ilçede hizmet vermeye başlayan Ata Evi’yle, yaşlı vatandaşların yaşamla bağlarını koparmalarının önüne geçilerek, evlerinden çıkıp sosyalleşmelerine olanak tanınıyor. Spor odası, kütüphane, dinlenme odası ve çeşitli etkinlik alanlarının bulunduğu merkezde verilen hizmetlerle yaşlı vatandaşların fiziki, sosyolojik ve psikolojik yönden güçlenmeleri sağlanıyor. Merkezde vatandaşların kişisel beceri ve yeteneklerine göre drama, koro, enstrüman, tiyatro, resim, örgü gibi etkinlikler düzenleniyor. Psikologun da görev yaptığı merkezde üyelerin ruhsal sağlıkları takip ediliyor, sosyal ve psikolojik açıdan destek veriliyor.

Kuşaklararası köprü görevi de var

Hizmet çıtasını her geçen gün yükseltmeyi hedefleyen merkezde, üyelerle 18-30 yaş arası gönüllü gençler bir araya getirilerek hem üyelerin bilgi-birikimlerini gençlere aktarmaları sağlanıyor, hem de kuşaklar arasında köprü kuruluyor. Düzenlenen seminerlerde üyeler birikimleri ile gençlere yol gösteriyor, aktif yaşlanmanın keyfini sürüyor. Gönüllü gençlerin desteği ile kültür gezileri, sinema, tiyatro günleri düzenleniyor.

Ata Evi’ne kayıt koşulları

Hafta içi 09.00-18.00 saatleri arası hizmet veren merkeze Gaziemir’de ikamet eden 60 yaş ve üstü, alzheimer ve demans hastası olmayan vatandaşlar 3 aylık üyelik bedeli olan 15 TL’yi ödeyerek üye olabiliyor. Bu şartları taşıyan vatandaşlar vesikalık fotoğraf, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle kayıt yaptırabiliyor.

Ata Evi_yeni yıl (7)Ata Evi_yeni yıl (1)Ata Evi_yeni yıl (3)Ata Evi_yeni yıl (4)Ata Evi_yeni yıl (5)Ata Evi_yeni yıl (6)

Yorum Yazın