izban2izban3izban1

İZBAN’ı 112 kilometreye ulaştırıp, iki sanayi bölgesi Torbalı ile Aliağa’yı birbirine bağlayacak Torbalı hattındaki 6 istasyon, 6 Şubat Cumartesi günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılacağı törenle hizmete girecek.

HOŞGÖRÜ ve sinerji projesi olarak İzmir halkına 30 Ağustos 2010’da “merhaba” diyen, ülkemizin en büyük kent içi banliyö sistemi İZBAN’ın, Torbalı yönündeki 6 istasyonu daha açılıyor. İZBAN’ı 80 kilometreden 112 kilometreye, istasyon sayısını 32’den 38’e çıkaracak Torbalı hattı, 6 Şubat 2016 Cumartesi günü düzenlenecek törenle hizmete girecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılacağı açılış, Torbalı İstasyonu’nda saat 11:00’de gerçekleştirilecek.

İKİ SANAYİ BÖLGESİ BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

Torbalı yönündeki istasyonların devreye girmesiyle birlikte İzmir’in iki sanayi bölgesi Torbalı ile Aliağa birbirine bağlanacak, İZBAN hattının uzunluğu 112 kilometreye ulaşırken, günlük taşınan yolcu sayısının ise 300 binin üzerine çıkması öngörülüyor. Torbalı hattının işletmeye açılması ardından, yapımı devam eden Selçuk hattı da İzmirlilere “merhaba” diyecek. Böylelikle hat uzunluğu 145 kilometreye çıkarken, İzmir ülkemizin en uzun toplu ulaşım raylı sistemine sahip olacak. Selçuk’tan sonraki hedef ise Bergama olacak. Bergama hattı, İZBAN’ı 185 kilometreye ulaştıracak. Bu dönem içerisinde yapılacak planlamalar sayesinde ise İZBAN’ın günlük yolcu sayısı 550 binin üzerine çıkacak.

TEMELİ, 7 EKİM 2012’DE ATILDI

İZBAN’ın Torbalı hattının temeli, 7 Ekim 2012 tarihinde Bakan Yıldırım ve Başkan Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı. Geçen süre içerisinde TCDD, hattın alt yapısı, sinyalizasyon ve elektrifikasyonu işlerini üstlenirken, Büyükşehir Belediyesi de daha önce olduğu gibi hat üzerindeki istasyonları ve telekomünikasyon sistemlerini, karayolu ve yaya alt-üst geçitlerini inşa etti.

İZBAN’IN KRONOLOJİSİ

30 Ağustos 2010: Yolculu ön işletme

13 Şubat 2011: ESHOT ile entegrasyon

6 Mart 2011: Resmi açılış töreni

7 Ekim 2011: Torbalı hattı temel atma

Yorum Yazın