Gençlik ve Spor Bakanlığının UNICEF işbirliği ile yürütülen “Sosyal Uyum ve Gençlik Katılımı” projesinde “Ver Elini Kardeşim” sloganı ile gençlerin Ensar ve muhacir kavramlarını önemini kavrama ve sosyal hayatı birlikte yaşama, paylaşma bilinci kazanmaları amaçlanıyor.

Proje kapsamında eğitim almış Gençlik liderleri ile birlikte yaygın eğitim teknikleriyle katılımcılara sosyal uyum ile ilgili kavramlar gösteriliyor.

Bu faaliyette ise çocukların kurallarını koyduğu ve her türlü işleyişin onlar tarafından yapılacağı bir dünya oluşturmaları istendiğinde aslında gerçekten keşke dünyayı çocuklar yönetse dedirtecek anlar yaşandı.

Bornova Gençlik Merkezi Gençlik Lideri ve Projenin Eğitici Eğitimcilerinden Haluk GÜRLEYEN, “Aslında engel bizlerin kalbinde, sadece onu kaldırdığımızda sevemeyeceğimiz ve değiştireceğimiz bir şey yok” diyerek projenin önemini vurguluyor.

Kötü bir filmi renkli gözlerle izliyor aslında onlar. Savaşı ve kötülüğü hissederek yaşayan onlar hep oyunu ve mutluluğu seçiyor hayatlarında. Yansıttığı her acıda dünyanın, onlar çikolata çeşmesi isteyip, savaşın olmamasını istiyorlar minik yüreklerinde. Onlar çocuk yaşta çalışan çalıştırılanlar, paranın ve ölümün olmadığı bir dünya isteyerek gönüllerde imanın olduğu, kötülüğün hiç olmadığı bir dünya istiyorlar. Aslında zaten o saf yüreklerinden dünyaya kötü bakamaz onlar, daha çok top oynayacakları alanların olmasını istiyorlar hayattan, en kötü istekleri bile artık bizlerin unuttuğu tarzdan. Onlar minik elleriyle bir imza atmak istiyordu sadece dünyaya… Yavaş yavaş derinleşirken alınlarımızda ki o ince, biz ne kadar kötü yapsak da dünyayı, çocuklar hayallerinde büyütüyor aslında yaşanılacakları…

Buca Gençlik Merkezi Gençlik Lideri ve Projenin Eğitici Eğitimcilerinden Serap EROĞLU ise “Biz aslında bu etkinlikler ile çocuklara sevmeyi ve ön yargılardan kurtulmayı öğretiyoruz” sözleriyle projenin mahiyetinden bahsediyor.

İzmir Gençlik Merkezleri tarafından yürütülen proje daha çok Suriyeli ve Türk kardeşliğinin pekişmesi ve uyumunu sağlamak için çeşitli etkinler yapmaya devam edecek.

Yorum Yazın