İzmir’de 60 STK’nın bir araya gelerek oluşturduğu İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ISTOK olarak Zeytindali Harekatı ile ilgili Basın Açıklamasıdir.

Buradan İzmirliler adına ülkemiz ve dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Ülkemizin Afrin’de tüm uluslararası hukuk kurallarına ve insanlık onuruna yakışır bir biçimde yürüttüğü terör operasyonunu Fırat Kalkanı’nda da olduğu gibi sonuna kadar destekliyoruz.

Bu operasyon kesinlikle herhangi bir ulusa ya da devlete yönelik değil; tamamen bulunduğu coğrafyada başta Kürt kardeslerimiz olmak üzere bölgesindeki tüm milletlere eziyet eden terör örgütlerine yönelik bir operasyondur. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, kültürün, inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. ÖSO içerisinde yer alan Türkmen, Kürt ve Arap Suriyeliler’in omuz omuza mücadele etmesi de harekatın sadece terör gruplarına yönelik olduğunun en açık ispatıdır. Öte yandan Suriye’nin toprak bütünlüğü için de yapılan operasyonda terör örgütlerinden temizlenen köylere Suriyeli mültecilerin geri dönmesi Türkiye’nin işgalci olmadığı ve Suriye’nin demografik yapısını korumaya çaba gösterdiğini kanıtlamaktadır.

Zeytin Dalı Harekatı, evrensel hukuk ve BMGK terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde tüm bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu yok etmek için başlatılmıştır. Ve ülkemiz bu koridoru yok etmeye kararlı ve bunu yapmaya muktedirdir.

Barış çağrısında bulunmak isteyen ve Türk ordusunu sivillere karşı dikkatli olması konusunda uyaran herkese bir kez daha hatırlatmak isterim ki; sözlerinizin muhattabı Şanlı Türk ordusu değildir. Lütfen bu duyarlılığınızı Hatay ve Kilis’te bizzat sivil yerleşim yerlerini ve ibadethaneleri hedef alarak roket atan kan emici terör gruplarına gösterin.
Herkes kabul eder ki siyaset üstü olan bu tür milli davalarda, yapılan operasyonların en fazla fayda ile tamamlanabilmesi için iç kalenin sağlam tutulması gerekmektedir. İSTOK olarak, ülkemizdeki tüm siyasi ve sivil örgütler ile her bir bireyi iç kaleyi sağlamlaştırmak adına bu davada bir olmaya davet ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki “Ülkede her şeye muhalif olunabilir yalnız ülkeye muhalif olunamaz!” Ülkede muhalif olmak siyaset gereğidir, ülkeye muhalif olmak hıyanet meselesidir. Herkesin bu ayrımı bilerek milli davalarımıza bu hassasiyetle yaklaşacağına inanıyoruz.

İSTOK olarak tüm bileşenlerimizle birlikte duamız şudur ki Rabbim mazlumlara umut ışığı olan gittiği yere huzuru barışı götüren askerlerimizi korusun. Şehitlerimize rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı gazilerimize ise acil şifalar diliyoruz.

Cüneyt Dayan, ISTOK Dönem Başkanı

Yorum Yazın