IMG_6987  IMG_7052 IMG_7066

İzmir Valiliği(BHİ) İzmir Valisi Mustafa Toprak, Bayındır’da Valilik desteği ile yapılan restorasyon çalışmaları ve yapımı devam eden Hükümet Konağı inşaatında incelemelerde bulundu.

Vali Toprak’ı Bayındır ilçesindeki incelemelerine, Bayındır Kaymakam Vekili Muhammet Usame Soysal, Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği ve teknik ekip ile diğer ilgililer eşlik etti.

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğünde olan ve İzmir Valiliğince verilen maddi restorasyon desteği ile Bayındır Belediyesi aracılığı ile restorasyonu gerçekleştirilmekte olan ‘Hacı Sinan Camii ve Külliyesi’ hakkında Vali Toprak’a bilgiler aktarıldı.

Cami Mahallesinde bulunan cami Osmanlı dönemi eseridir. 1490 yılında Hacı Sinan tarafından yapılmıştır. Güneydoğuda yer alan medrese ve batısında yer alan hamam ile birlikte bir külliye olarak inşa edilmiştir. Ortada üç kubbeli ana mekân, yanlarda üç kubbeli yan kanatlar olarak inşa edilmiştir. Ana orta mekânda kadınlar mahfili yer alır. Taban tuğla döşelidir. Ayrıca caminin avlusunda şadırvan ve üzeri alaturka kiremit kaplı kırma çatılı iki katlı mekânlar yer alır.

Ecdat yadigârı ve önceki uygarlıkların bize emanetidir

IMG_7066

Çalışmaları yerinde inceleyen ve Külliyenin batısında yer alan hamam ile ilgili de bilgiler alan Vali Toprak; “Burada önemli olan bu kültürel kimliği koruyabilmek. Valilik, kaymakamlıklar, yerel yönetimler el ele vererek var olan tarihi ve kültürel mirasımızı, ecdat yadigârı ve önceki uygarlıkların bize emanet eserlerini, uygulanan projeler ve restorasyon çalışmaları ile ayağa kaldırmak; halkımızın ve turizmin kullanımına sunmamız gerekiyor. Tarihi eserler, binalar ve tarihi yapılar bir şehrin kimliğidir, benliğidir. Bayındır’ın tekrar tarihi tescilli kimliğine kavuşması için restorasyon çalışmalarını önemsiyoruz. Bayındır’ın simgesi olan tarihi külliyenin restorasyonu bittiğinde, külliyeyi ecdadımızın bize bıraktığı bir şekilde gelecek nesillere bırakacağız.” dedi.

Vali Toprak, “Valilik Kültürel eserleri destek kaynağından 2.5 milyon ₺ Bayındır Belediyesine kaynak sağladık, bu çerçevede Sinanpaşa Camii ve Külliyesinin restorasyonu gerçekleştiriliyor, bugün yaptığım inceleme ve denetlemede şadırvanda bazı eksiklik ve düzeltilmesi gereken konular tespit ettik, ayrıca WC’lerin onarımının gerçekleştirilmediğini gördüm ve yine camiinin içerisinde minber, kürsü ve halı gibi eksikliklerinde olduğunu gördüm. Bu konuda en kısa zamanda çalışma yapılıp sonuçlandırılacak ve ilave destekte vereceğiz ve bu eksik işler en geç bir ay içerisinde gerçekleştirilir ise hemen Camiyi vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Önemli bir ecdat eserini ayağa kaldırarak Bayındıra kazandırmış olacağız.”dedi.

IMG_6987

Vali Toprak, Bayındır İlçesindeki Sinanpaşa Külliyesi içinde yer alan tarihi Hamamı da inceleyerek bu konuda Valilik imkânları ile neler yapılabileceği konusunun ivedilikle ortaya çıkarılması konusunda Valilik YİKOB yetkilisi Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği’ye talimat verdi. Bu eseri Sinanpaşa Camii ve Külliyesi ile bir bütün olarak görmek istediğini ve bu konuda çalışma başlatıp eserin ayağa kaldırılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Sokak sağlıklaştırılması ve restorasyon destek talebinde bulunulan tarihi çarşıyı da gezen Vali Toprak, Bayındır Kaymakam Vekili Muhammet Usame Soysal ve Bayındır Belediyesi görevlilerinden çarşı ile ilgili bilgi aldı.

Ardından yeni binasına taşınan Bayındır Orman İşletme Müdürlüğünü ziyaret eden Vali Toprak; Bayındır Orman İşletme Müdürü Hasan Sarıtaş’a yeni binalarının hayırlı olması ve güzel işlere vesile olması temennisinde bulundu ve yeni müdürlük binası, sorumluluk bölgeleri ve yapılan çalışmalar hakkında kısa bir brifing aldı.

Kamu kaynakları ile yapılan yatırımları yerinde inceleyip denetleyen Vali Toprak, yapımı devam etmekte olan yeni Hükümet Konağı inşaatında da incelemelerde bulundu.

İçişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen ve yapımı devam etmekte olan Yeni Hükümet Konağı inşaatında incelemelerde bulunan Vali Toprak’a Valilik YİKOB yetkilileri tarafından bilgi verildi.

Fiziki olarak inşaatın %70’i tamamlanmıştır. Yaklaşık maliyeti 10.000.000.00- TL olup, 12.000 m2 kapalı alandan oluşmaktadır. Bodrum+ Kapalı Otopark+Zemin+3 kattır. Kaymakamlık uhdesindeki tüm hizmet birimlerinin binanın içerisinde toplanması sağlanacaktır.

Vali Toprak, inşaatı gerçekleştiren yapımcı firma yetkilisinden inşaat kalitesi ve işçilik açısından dikkatli çalışma yürütülmesini ve süresi içerisinde inşaatın bitirilmesini istedi, işler devam ederken yine incelemeye geleceğini söyledi.

Bayındır İlçesindeki incelemeler ve denetlemeler sonrasında Vali Toprak İlçeden ayrıldı.

IMG_7052

Yorum Yazın