Depremler ard arda Ege’yi sallıyor! Türkiye’nin en büyük Kentsel Dönüşüm Alanı KARABAĞLAR’da yaşıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediyeler hiç beklemeden Acil Eylem Planını harekete geçirmeli! Yerinde Dönüşüm’ü Çıkar Paralelliğini koruyarak, Planlamalarla oluşacak Artıdeğeri toplumla paylaşarak gerçekleştirmeliyiz.

Söz konusu olan İnsan hayatı olunca, tüm taraflar toplumun irade ve rızasını güvence altına alan bir Uzlaşmayı sağlamakla mükelleftir! 1990 lı yıllardan bu yana Yerel Yönetimlerde İktidar olan anlayış Türkiye’nin Kasaba görünümlü Şehirlerini inşa ettiler, geliştirdiler, dönüştürdüler. Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Kayseri’de Kentsel Dönüşümde büyük başarılara imza atmış Çevre ve Şehircilik Bakanımız sayın Mehmet ÖZHASEKİ hepimiz için umut. Karabağlar’da, İzmir’de ve Türkiye’de dileğimiz şudur; 1970 li yıllarda ucuz emeğe acil ihtiyaç duyan üretim tesisleri, fabrikalara işçi temin edilirken, gecekondulaşmalara, imarsız yapılaşmalara göz yumulmuştu. 2020li yılların Türkiyesi’nde, Merkezi Hükümetin ve yerel Yönetimlerin gücü, Planlama koşulları, İnşaat Teknolojisi, sermaye ve taahhüt imkanları çok ileri seviyelerdedir.

Bu imkanları değerlendirelim. Vatandaşımızın haklarını güvence altına alalım. Depreme Dayanıklı Binalarda yaşamak, barınmak Doğal, Anayasal Haktır. Kamunun bunu planlaması ve gerçekleştirmesi Sorumluluktur. İnsanımızın Nitelikli, Güvenli, Dayanıklı Mekanlarda yaşama hakkı vardır. Hepimizin, İnsanlığın bu gün gelmiş olduğu gelişmişlik seviyesinde Eğitim-Öğretim Tesislerinden, Sağlık Tesislerinden, Spor Tesislerinden, Kültür Tesislerinden, Sosyal Kamusal Alanlardan, Mekanlardan yararlanma Hakkı vardır. Kısır Rant, Menfaat kavgalarını Toplumsal Uzlaşmaya dönüştürme İradesi Milletimizde de Devletimizde de mevcuttur.

Millet- Devlet Uzlaşmasının çok alternatifleri var; Planlar yapıldıktan sonra vatandaş isterse müteahhitle, isterse kendisi ortaklık kurarak, Kooperatifleşerek, İnşaat Şirketleri ile, Toki ile ve diğer çözüm ortaklıkları ile yapılarını inşa edebilir. Nitelikli, Kaliteli Hava, Oksijen soluma hakkı,Güvenli Mekanlarda barınma hakkı,Yaşama hakkı Evrensel İnsani Haklar ve değerlerdir. İdeolojilerin, Siyasal tercihlerin, Mezhep, Meşrep tartışmalarının konusu ve malzemesi yapılamaz! Hiç bir şey, arazi, niteliksiz yapılar insan hayatından daha değerli değildir. Burada sorumluluk sadece devlete düşmüyor! “5 çocuğum var, hepsine daire isterim” talebiyle çözümü imkansızlaştıran vatandaşımızın da sorumlu ve duyarlı davranması gerekiyor.

Yorum Yazın