Kemalpaşa Belediyesi (2) Kemalpaşa Belediyesi (1)

KEMALPAŞA’YA ÜNİVERSİTE GELİYOR

Kemalpaşa Belediyesi ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile arasında yapılan protokolle, üniversitenin bazı teknik bölümlerinin ilçede açılması için imzalar atıldı. Kemalpaşa Belediyesi’ne ait arazide; yine belediye tarafında iki yılda inşa edilecek fakülte binalarıyla Kemalpaşa, yıllardır özlemle beklediği üniversiteye da kavuşmuş oldu.

Kemalpaşa, dün tarihi günlerinden birisini daha yaşadı. İlçede yıllardır hayali kurulan üniversite için bir araya gelen Kemalpaşa Belediyesi ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, üniversitenin bazı teknik bölümlerinin ilçede kurulması için protokol imzaladı. Yapılan anlaşmayla Kemalpaşa Belediyesi’ne ait arazide; yine belediye tarafında iki yılda inşa edilecek fakülte binalarıyla Kemalpaşa, yıllardır beklediği üniversitesine kavuşmuş oldu. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ), Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve bölgeye yakın sanayi kuruluşlarına nitelikli personel ihtiyacını karşılayacak olan fakülteler, aynı zamanda ilçenin soysa-ekonomik hayatını da canlandıracak.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörü Prof.Dr. Galip Akhan, Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek, AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Yaşar Kırkpınar, MHP İlçe Başkanı Mustafa Gözütok, meclis üyeleri, sanayiciler, akademisyenler ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinin olduğu protokol töreninde konuşan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, üniversiteyi ilçeye kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kemalpaşa’nın tarihi günlerinden birisini yaşadığını kaydeden Başkan Uğurlu, “İKÇÜ, 2010’da kurulduğunda, üniversitemizin ilçemize gelmesi için meclis üyesi olarak gayrette bulunmuştuk ama nasip olmadı. İKÇÜ’yü Çiğli’ye kaptırdık ama o günden bugüne; gerek kamuouyu ve siyasi partilerimiz gerekse de STK’larımızın içinde bu bir uhde kaldı” dedi.

Göreve gelir gelmez çalışmalara yeniden başladıklarını kaydeden Başkan Uğurlu, “Yaklaşık iki yıl boyunca Rektör hocamızla, ilçemize fakülteleri nasıl getirebileceğimizi görüştük. Bugün geldiğimiz noktada; Kaymakamımızın, KOSBİ ve Bağyurdu OSB’lerinin ve diğer sanayi kuruluşlarımızın desteğini alarak mutabakata vardık. Attığımız imzayla mülkiyeti belediyemize ait olan arazilerde, üniversitenin ihtiyacı olan fakülte binalarını yine belediyemiz tarafından yapılarak İKÇÜ’ye devredilmesi konusunda, mutabakata vardık. İnşallah, en geç iki yıl içinde ilçemize bu fakülteleri kazandırmış olacağız. Bu süreçte bizlere destek veren herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİ

Törende bir konuşma yapan İKÇÜ Rektörü Prof.Dr. Galip Akhan, İzmir’de birçok ilçenin üniversitenin bölümlerini kendi ilçelerinde kurulmasını istediklerini belirterek, “Bu konuyla ilgili başkanımızla 2 yıldır görüşüyoruz. Bu görüşmeler neticesinde ilçede, belediyelerimizle güçlerimizi birleştirip insanlık ve milletimiz adına hayırlı işler yapmaya karar verdik. Saygıdeğer belediye başkanımız, bize bir arazi tahsis etti; üzerine binalarımızı yapacak. Böylece İKÇÜ’nün bir yerleşkesini burada inşa etmiş olacağız. Amacımız üniversite sanayi

işbirliği bağlamında başta KOSBİ olmak üzere, Bağyurdu OSB’ye destek olmak. Üniversitenin vazgeçilmez konseptlerinden birisi de şehrin sosyal ve kültürel açıdan kalkınmasına katkıda bulunmak. Bu noktada da üzerimize düşene yapacağız. Herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Rektör Akhan, açılacak bölümlerin bir yıl içinde netleşeceği bilgisini verdi.

Kemalpaşa Belediyesi (4) Kemalpaşa Belediyesi (4) (1)

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın