Selçuk Efes’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi’ne girmesinden sonra ilk Efes Alan Yönetimi toplantısı yapıldı.

Selçuk Efes’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi’ne girmesinin ardından gerçekleşen ilk Efes Alan Yönetimi toplantısına Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Alan Yönetimi Başkanı ve Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal’ın yanı sıra Efes Alan Yönetimi Danışma Kurulu üyeleri ile Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu üyeleri katıldı.

Selçuk Efes’in dört bileşenle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesinin ardından yapılan ilk Efes Alan Yönetimi Toplantısı’nda önce danışma kurulu toplanarak değerlendirmelerini yaptı. Daha sonra Eşgüdüm ve Denetleme Kurulunun bir araya geldiği toplantıda konuşan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, önümüzdeki Nisan ayı içerisinde Alman Kültür Bakanı’nın Selçuk’a bir ziyaret yapmasının beklendiğini, bu ziyaret sırasında bir kutlama programı yapılacağını kaydetti.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş Efes’in Yönetim Planını hep birlikte değerlendirmek, konuşmak için toplandıklarını kaydeden Başkan Bakıcı, bu anlamda UNESCO sürecinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti.

Geçmiş dönem yorucu ve tartışmalı geçen toplantılardan sonra Efes’in listeye dahil edilmesi nedeniyle bu yıl oldukça keyifli bir toplantı yaptıklarına dikkat çeken Efes Alan Yönetimi Başkanı ve Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal; “UNESCO Sürecini başarılı olarak tamamladık. Efes Yönetim Alanı sınırları ilgili kurumların görüşleri alınarak Efes Antik Kenti, Çukuriçihöyük, Ayasuluk Kalesi, İsabey Camii, Saint Jean Bazilikası, Artemis Tapınağı ve Meryem Ana Evi çevresini kapsayacak şekilde 8 Eylül 2010 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı” dedi.

Efes’in Dünya Miras Listesi’ne alınmasını; neolitik ve kalkolitik dönemlerden günümüze kadar insanlık tarihinin farklı dönemlerinden kesintisiz yerleşime sahip olmuş bir miras alanı olduğuna dikkat çeken Topal, Uzun soluklu bir çalışma olarak nitelendirilen UNESCO’ya giriş sürecini ve eylem planını değerlendirdi: bu kapsamda 1990 yılında başlayan çalışmaların, Efes’in UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmesiyle sonuçlandığını, süreçte katkısı olan tüm paydaşlara teşekkür ettiğini ifade etti.

Danışma Kurulu Toplantısı ile ilgili yapılan değerlendirmede Yönetim Planındaki durumun gözden geçirileceğini belirten Topal; “Efes Yönetim Planı Eylem Planında belirtilen eylemlerin ve tarihlendirmenin gözden geçirilmesi ve güncellenmesi gerekiyor. Ayrıca UNESCO sürecinde ICOMOS’un raporları gereği Efes Yönetim Alanında özellikle Efes Antik Kanalı çevresinde alan genişlemesi yönünde bazı değişiklikler yapıldığını ve bu alanla birlikte Efes Yönetim alanı Tampon Bölgelerinde koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Böylece 2016 yılı sonuna kadar konuyla ilgili raporun UNESCO’ya iletilmesi gerekiyor” diyerek, bu konudaki çalışmaların başlatılması gerektiğini kaydetti.

2_TJ3A71521_TJ3A7087

Yorum Yazın