ESHOT’UN HALİ NASREDDİN HOCA FIKRALARINA DÖNDÜ: BU SEFER DE YA TUTARSA!

DOĞAN’DAN KOCAOĞLU’NA ELEŞTİRİ YAĞMURU: KAĞIT BİLETLERİMİZİ HAZIRLAYALIM MI?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz ay içerisinde gerçekleştirdiği akıllı kart ihalesinin gelen itirazların ardından bir kez daha Kamu İhale Kurumu’na taşınmasını değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, yaşanan ihale krizine dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

YİNE Mİ HÜSRAN?

İzmir’de toplu taşıma hizmetlerini yakından ilgilendiren “Elektronik ücret toplama sistemi işletim hizmeti alımı” başlıklı 44 ay süreyi kapsayan son ihalenin KİK’e taşınmasını yorumlayan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, yaşanan yeni krizin ESHOT Genel Müdürlüğü yönetimi ve belediye bürokrasinin içler acısı halini bir kez daha gözler önüne serdiğini dile getirdi. Yazın toplu ulaşımda yaşanan kaos ve mahkeme tarafından verilen iptal kararının ardından Büyükşehir’in 7 Aralık tarihinde bir kez daha ihaleye çıktığını ancak, söz konusu hizmet alımının da adım adım yargıya taşındığına ve iptalinin gündeme geldiğine dikkat çeken AK Parti’li Doğan, “ESHOT Genel Müdürlüğü’nün iyi yönetilmediğini ve vizyonsuz, beceriksiz bürokratlara teslim edildiğini daha önceden de çeşitli seferler dile getirmiştik. Ne yazık ki, İzmir’in köklü kurumları arasında yer alan ESHOT’un son hali Nasreddin Hoca fıkralarını aratmaz hale gelmiştir. Her ihaleye ya tutarsa diyerek tekrar tekrar çıkan ESHOT’un bu iş bilmezliği İzmir halkına zarar vermekte, kentin toplu taşıma kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Bu sefer de mi hüsrana uğrayacağız? Bir kez daha soruyoruz, ESHOT yönetimi ihale yapmayı beceremiyor mu? Kurumun bu içler acısı hali ne zaman son bulacak?” dedi.

AYNI İŞ İÇİN 9 KEZ İHALEYE ÇIKILDI!

Elektronik ücret toplama sistemi için yaşanan ihale sürecinin akıbetini soran Doğan, “Yoksa yeni bir iptal şoku ile mi karşılaşacağız? Yine kağıt bilete mi geçeceğiz?” dedi ve ilgili önemli tespitlerini paylaşarak şöyle devam etti: “Akıllı kartlarla ilgili söz konusu hizmet alımı için ilk olarak 20 Kasım 2014 tarihinde ihaleye çıkılmış, geçerli teklif gelmediğinden ötürü iptal edilmiş. İkinci ihaleye ise 13 Ocak 2015’te çıkılmış ve defalarca itiraz gelen, ardından da yargıya taşınan bu ihale de mahkeme tarafından iptal edilmiş. Kaldı ki, yaz aylarında yaşanan esas büyük krizin sebebi de bu oldu. Ardından Mart ayında 3 kez acele ihaleye çıkılmış, bunlar da iptal edilmiş. Mevcut hizmetlerin devamı ve yeni bir aksaklık yaşanmaması için 16 yıl süresince sistemi işleten Kentkart firması ile yola devam edilmiş. 13 Mayıs 2015’te bir kez daha ihaleye çıkılmış, sonuç burada da aynı… Ardından mahkemeden gelen iptal ve İzmir ulaşımında yaşanan keşmekeş sonrasında bu sefer 31 Ağustos 2015 tarihinde ara çözüm getirilerek pazarlık usulüyle 4 aylık hizmet alımına gidilmiş. Ve bu süre zarfında belediyenin şikayeti üzerine İzmir’de sistemi kuran ve 16 yıl sorunsuzca işleten firma da ihalelerden men edilmiştir. Daha sonra 7 Aralık 2015’te esas büyük ihale olan 44 aylık hizmet alımına çıkılmış ve bu da katılımcı firmaların itirazlarına konu olunca kriz KİK’e taşınmış. Bir kez daha yargı yolu gözüken bu süreçle birlikte ESHOT Genel Müdürlüğü 30 Aralık 2015’te 4 aylık acele ihaleye çıkarak hizmetlerin devamı için yeni işlem yapmıştır. Özetle, 16 yıl boyunca kesintisiz olarak yürütülen ve hiçbir sıkıntı yaşanmayan bu hizmet için İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü geçtiğimiz bir yıllık süreçte toplam 9 kez ihaleye çıkmıştır. İzmir halkı adına soruyoruz, bunun adı beceriksizlik değildir de nedir? Bu nasıl bir iş bilmezliktir?”

HER SEFERİNDE İHALE KAZASI

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Doğan geçtiğimiz aylarda iptal edilen elektrikli otobüs alımıyla ilgili süreci hatırlatarak Aziz Kocaoğlu’na şu sözlerle seslendi: “Ulaşımda devrim yapıyoruz, 20 adet elektrikli otobüs alacağız dediniz. Yerli üreticiye rekabet şansı tanımadınız ve yaptığınız hatalar yüzünden yine itirazlara konu

olan bu ihale de benzer şekilde Kamu İhale Kurumu’nca iptal edildi. Üstelik size defalarca uyarıda bulunmamıza, yaptığımız onca açıklamaya karşın bizleri dikkate dahi almadınız. Sonuçta kaybeden yine İzmir oldu… Daha henüz 20 araç için doğru düzgün şartname hazırlayamazken, bu sefer de 100 körüklü otobüs ve 50 adet elektrikli otobüs için kolları sıvadınız. Biz de ya tutarsa diyoruz, Allah sonumuzu hayır etsin… Umarız yine bir ihale kazası yaşanmaz.”

ESHOT’A DERHAL ÇEKİ DÜZEN VERİN

Sözlerinin devamında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yüklenen ve İzmir’i mağdur eden bürokratları görevden alarak ESHOT’ta yeniden yapılanmaya gidilmesini tavsiye eden Bilal Doğan, “ESHOT kent halkının toplu taşımada yaşadığı sıkıntıları gidermek yerine ulaşım ücretlerine zam yapan, çözüm üretmekten uzak basit bir tabela kurumu haline gelmiştir. Yaz aylarında akıllı kart ihalesinde yaşanan kriz nedeniyle 14 milyon lirayı bulan kamu zararı için her iki katılımcı firmaya da dava açıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Sayın Kocaoğlu, vatandaşlarımıza aktarmalı sistemle eziyet çektiren, zamları dar gelirli halka reva gören, İzmirlileri kağıt bilete mahkum eden bu iş bilmez kadroyu İzmir’in iyiliği için derhal görevden alın. Bu kötü gidişe kentimizin geleceği için artık bir son verin. İzmir bu yönetim anlayışını hak etmiyor. Yaş haddinden zorla emekli ettiğiniz onca emekçi personelden önce, ESHOT Genel Müdürlüğü’nün başındaki emekliliği gelen ve iş üretmekten uzak müdür ile bürokratlarınızı emekli edin” dedi.

Yorum Yazın