Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) Bergama İlçe Temsilciliği geçtiğimiz günlerde İstanbul Kadıköy Lisesinde yaşanan üzücü hadise sebebiyle farkındalık oluşturmak adına liseli gençlere “Simit” ikramında bulundu.
Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan TÜGVA Bergama İlçe Temsilcisi Tevfik Burak KOCAMAN;
”Geçtiğimiz günlerde İstanbul Kadıköy Lisesinde gerçekleşen simit atma olayının medyada yer bulması bizlere yeterli gelmedi.Arkadaşlarımızla ve genç kardeşlerimizle oturup konuştuğumuzda ne varki bunda tarzı tepkiler almış olmak bizleri çok derinden yaraladı ve açıkcası canımızı da sıktı biraz.Ne yapılabilir diye düşünürken Kadıköy lisesinde okuyan kardeşlerimizin bilgi eksikiliğinde bu hataya düştüklerine inanarak bu tarzda bir etkinlik yapmak istedik.Hareket noktamızda Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin efendilerimizin çocuk yaşlarında başlarından geçen olaydan esinlendik.Şadırvanda yanlış abdest alan birisini uyarmak istediklerinde uyguladıkları yöntemi uygulamaya çalıştık.Karşımızdakilerini tenkit etmek,eleştirmek gibi bir düşüceyle hareket etmedik sadece olması gerekeni;kutsalımız olan şeylerin bu kadar hafife alınmaması gerektiğini söyledik,inşallah başarılı olmuşuzdur.
Liseyi kazanan kardeşlerimiz bugün 14-15 yaşlarındalar bu yaşlarda insanlar hata yapabilirler.Cem karaca kendisine camideyken tokat atan bir amcadan dolayı  geri dönmesinin 70 yıl sürdüğünü söylemişti.Derdimiz milli ve manevi değerleri gençlere tekrar kazandırabilmek.Biz biliyoruz ki bugün bu hatayı yapan gençlerimizin damarlarındaki kan aynı kan ruh aynı ruh sadece aşırı derecede maruz kalmış oldukları dış etkiler,popüler kültür ve kültürsüzleştirme çalışmaları bu gençlerimizi hataya sürüklemiş olsa gerek.İnşallah yapmış olduğumuz etkinlik buradaki kardeşlerimizin bazı değerleri anlamasını sağlar.
Dedeleri Çanakkale’de 1 somun ekmekle günlerce savaşan nesil bu şekilde davranamaz Afrika’da,Irak’ta,Suriye’de olan açlık ve sefaletin yanı sıra yanıbaşımızda duran komşumuzun aç olup olmadığını bilmediğimiz bu günlerde ekmek gibi kutsal bir değere sahip çıkmamız ve bu tarzdaki çalışmaları daha çok toplum yararına çevirmemiz gerekiyor.
Bizler Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) olarak milli ve manevi değerlerimiz noktasında her daim yanlışın karşısında,doğrunun yanıbaşında olacağız.” dedi.

Yorum Yazın