İzmir’in Torbalı ilçesinde, Geleneksel Zeytin ve Zeytin Yağı Hasat Festivalinin bu yıl 19 Kasım’da organik tarımıyla ünlü Saipler Mahallesinde yapılması kararlaştırılırken, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, vatandaşları festivale davet etti.
Torbalı ilçesinde, tarımsal sanayinin gelişmesinde etkili ürünlerin başında gelen zeytin ve zeytinyağı için festival düzenlenecek. 19 Kasım’da Saipler Mahallesinde yapılacak festivalle ilgili olarak İzmirlilere çağrıda bulunan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, "Köylerimiz çok güzel, gezmeye görülmeye değer. Doğal dokusunu gözümüz gibi koruduğumuz harika yaşam alanlarıdır” dedi.
Torbalı’da yaklaşık 100 bin dönümlük alan üzerinde zeytin yetiştirildiğini, 2 milyonun üzerinde de yetişkin ve verimli zeytin ağaçlarının bulunduğunu belirten Görmez, "İlçemiz sanayisiyle ünlü gibi görünse de ziraat odamıza kayıtlı 8 bin çiftçimiz bulunuyor. Toplamda 350 bin dekarlık alanda tarım yapılıyor, bunun yaklaşık 100 bini zeytinlik alanları içeriyor. Kurutulmuş domates başta olmak üzere tarımsal ihracatta da ülkemizde önemli bir paya sahibiz. Zeytin ve zeytinyağı üretimine dikkat çekmek amacıyla Saipler köyümüzde etkinlik düzenliyoruz. Saipler, Ormanköy, Helvacı, Dağkızılca, Karaot, Karakızlar, Ahmetli, Yeniköy, Karakuyu başta olmak üzere köylerimizin çoğunda zeytin üreticileri bulunuyor. Bizdeki zeytinyağı kalitesiyle ünlüdür” şeklinde konuştu.
Torbalı Belediye Basın Tanıtım Biriminden yapılan açıklamaya göre, şehit içi ulaşımı sağlayan İZBAN yoluyla Tepeköy Durağında inecek olan vatandaşların, hemen yanındaki belediye binası önünden Saipler Mahallesine ücretsiz servis araçlarıyla ulaşabileceği bildirildi. Etkinliklerin 19 Kasım 2017 Pazar günü saat 10.00’da başlayacağı, ücretsiz servislerin ise sabah saat 08.00 itibariyle start alacağı ifade edilirken, etkinlik alanında kurulan Yörük çadırında vatandaşlara zeytinyağlı gözleme, sarma ile lokma ikram edileceği, yine şenlik kapsamında mahalli sanatçılarında bir konser vereceği bildirildi.

Yorum Yazın