İzmir’in Torbalı İlçe Kaymakamlığı “Evinde ölü bulunan 2 yaşındaki Suriyeli kıza yine Suriye uyruklu 15 kişinin tecavüz ettiği” yönündeki haberlerin asılsız ve gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Kaymakamlık, olası provokasyonlara itibar edilmemesi uyarısında da bulundu.

Torbalı’da 2 yaşındaki Suriyeli kızın evinde su kovasında boğulmuş vaziyette bulunmasının ardından ölümü şüpheli bulunmuş ve ailesinin ifadesi alınmıştı. Yapılan otopsi sonucunda herhangi bir cinsel istismar ve darp izine rastlanmayınca aileye herhangi bir işlem yapılmamıştı. Olayın ardından Torbalı’da yayınlanan yerel bir gazetede haberin, “Atatürk Mahallesinde Suriyeli vahşeti. 2 yaşında kıza 15 kişi tecavüz etti. Korkunç olayla ilgili 8 kişi tutuklanıp cezaevine gönderilirken olaya karışan 4 kişi daha her yerde aranıyor” şeklinde yer alması üzerine harekete geçen Torbalı Kaymakamlığı, yaptığı yazılı açıklama ile asılsız haberi yazan ve yayımlayanların hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Torbalı Kaymakamlığından yapılan açıklamada, “Kamuoyunda farklı ve yanlış bir algı oluşturulmak istendiği anlaşıldığından bu basın açıklamasının yapılmasına gerek görülmüştür. 24 Ocak 2018 günü Torbalı Devlet Hastanesine ölü olarak getirilen Suriye uyruklu 2016 doğumlu Süha Aluş isimli bebeğin ölümü şüpheli görüldüğünden Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile Adli Tıp Kurumuna inceleme için sevk edilmiştir. Adli Tıp Kurumunda yapılan inceleme sonucunda adı geçen bebekte herhangi bir darp ve cebir izi ile tecavüz ve cinsel istismar söz konusu olmadığı tespit edilerek anlaşılmıştır. Olayla ilgili tutuklanan, gözaltına alınan ve aranan bir şahıs bulunmamakta olup soruşturma Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmektedir. Söz konusu haber asılsız ve gerçeği yansıtmamaktadır. Bu ve benzeri asılsız haberlere ve olası provokasyonlara itibar edilmemesi, asılsız haberi yazan ve yayımlayan sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasının sağlanacağının bilinmesi kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Yorum Yazın