Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) ‘Köyde Şenlik Var’ Projesi Bergama’nın Tepeköy Mahallesi Şehit Astsubay Yıldırım Akbulut İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

‘Köyde Şenlik Var’ etkinliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Tepeköy Muhtarlığının desteğiyle yapıldı.

Dört gün süren etkinlikte Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof.Dr. Tayfun Özkaya köylülerle ‘Tohumlar, GDO, Tarımda Kullanılan Zirai İlaçların Zararları’ konusunda söyleşi gerçekleştirdi. Etkinlikler süresince çocuklara Rasime ve Recai Şeyhoğlu Kütüphanesinde çizgi film gösterimi yapıldı. Kodlama Eğitimi, Tarımda Kadın Emeği, Kamulaştırma, Meslek tanıtımı, Atatürk İlkeleri, Aile İçi Etkili iletişim, İlk Yardım Eğitimi ve Tarih bilinci konuları işlendi. Ayrıca çocuklarda ağız ve diş sağlığı taraması yapıldı, kütüphane yenilendi, okul duvarlarına resimler çizildi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Alaattin Serhan; “Bu projeyle bizim amaçladığımız hedef, köy enstitülerinin getirdiği o felsefeyi ayağa kaldırmak” dedi. Projenin tadilat birim sorumlusu Ezgi Ergin ise; “Bu sene tadilat çalışmalarımızı iki alanda gerçekleştirdik. Birincisi kültür eviydi. Üst katını boyadık ve dışına Aziz Nesin resmi çizdik. Okulda da birçok alanda çalışmalar yaptık. Duvarlara resimler çizdik. Sınıfların içlerinde tadilat yaptık. Merdivenleri rengârenk boyadık. Sıcaklar bizi çok zorlasa da burada yaşayanların bizlere güzel şeyler söylemesi bizi çok mutlu etti” dedi.

‘Köyde Şenlik Var’ Projesi ile ilgili yapılanları anlatan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Meltem Özdemir; “Buraya ÇYDD adına köyde şenlik var projesi için geldik. Bu proje 3 yıldır devam ediyor. Her sene farklı köy okullarına gidiyoruz. Köylerde eğitim ve tadilat amaçlı burada yaşayanlarla birlikte etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Söyleşiler, film gösterileri, sınıflarda tadilat, okulda dış boyama ve eğlenceler yapıp, çocuklarla oyunlar oynuyoruz. Bugün çocuklarda ağız ve diş sağlığı taraması yaptık” dedi. Özdemir daha sonra okulu ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e bilgi verdi.

Başkan Gönenç ise projeyi çok önemsediklerini ifade ederek; “Çocuklarımız bizim önceliğimiz. Bu sebeple gerçekleştirilen proje çok önemli. Çünkü burada çocuklarımızla birlikte eğitim yapıyorlar, oyunlar oynuyorlar, okulumuzda tadilat yapıp daha eğlenceli hale getiriyorlar. Ayrıca köylülerimize yönelik söyleşiler gerçekleştiriyorlar. Bergama Belediyesi olarak bu projenin bir parçası olmak bizi çok mutlu etti” dedi.

 

Yorum Yazın