Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayırsever Gülgün Kitapçı Körpefiliz’in bağışları ve İzmir Hastanelerine Yardım Derneği’nin desteği ile yenilenen Ortopedi Servisi, ayrıca yapımı tamamlanan KBRN Ünitesi, Tehlikeli Madde Deposu ve İzolasyon Odası hizmete açıldı.

SBÜ Tepecik EAH’nde yeni birimlerin açılışına İzmir Vali Yardımcısı Celal Ulusoy, İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Tepecik EAH Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, hayırsever Gülgün Kitapçı Körpefiliz, İzmir Hastanelerine Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Nail Ceylan ile dernek üyeleri ve hastane çalışanları katıldı.

Başhekim Yard. Dr. Turhan Sofuoğlu’nun “Terör ve Hastaneler” adlı sunumunda, terörün uluslararası boyut kazandığını, bu nedenle hastanelerin terör olaylarına hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Ülkemizde yaşanan terör olaylarını örnekler ile anlatan Sofuoğlu, hastanede yapılan KBRN Ünitesi ve tehlikeli madde deposunun gerekliliğini ve önemini vurguladı.

Yeni açılan birimleri tanıtan Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut “Yaşadığımız kaotik ortam sebebiyle dünyanın afet ve teröre en iyi yanıt veren ekipleriyiz. Hastanemizin 1500 ile 2000 ‘e varan acil servis yanıt kapasitesi var. Sadece afetler değil salgın hastalıklara da cevap veren birincil hastaneyiz. Bu anlamda bugün açtığımız KBRN Ünitesi ve izolasyon odası ile daha da güçlüyüz. İzmir Hastaneleri Yardım Derneği ve kıymetli bağışçımızın desteği ile de Ortopedi servisini baştan sona yeniledik. Yenlikler hastalarımızın yaşam kalitesini çok etkiledi, çok dua alacaklarından eminim, kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu “Kuzey Genel Sekreterliği olarak 18 hastanemizde hizmetin yaklaşık yüzde 30’nı Tepecik EAH üretiyor. Tepecik hastanesindeki başarı bizi de çok ciddi etkiliyor. Bu yüzden bizde tüm olanaklarımızla destek olmaya çalışıyoruz. Tepecik EAH özellikli hizmetleri gerçekleştiren çok değerli tıbbi hizmet personeline de sahip. Hastalarımız ve özellikli hizmetleri gerçekleştiren çalışanlarımız açısından konforlu ortamların oluşturulması çok önemli. Böyle organizasyonlarla bağışçıları hastanedeki ihtiyaçlar ile buluşturdukları için hastane yönetimimize, insan hayatına bu şekilde dokundukları için de İzmir Hastanelerine Yardım Derneği ile değerli bağışçılarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Celal Ulusoy “Hastaneler binlerce çalışanı, hastası ve hasta yakınıyla bir meydan savaşını andırıyor ve siz bu savaşın ortasında büyük bir özveriyle hizmet veriyorsunuz. Gönüllü olarak bu mücadelenin içinde olan, hastanelerimize bu üniteleri kazandıran hayırseverlere ve dernek yöneticilerine teşekkür ediyorum. Hastane yöneticilerimizi kutluyorum, ünitelerin de vatandaşlarımıza sağlıklar getirmesini diliyorum.” dedi.

İzmir Hastanelerine Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Nail Ceylan ise İzmir hastanelerine bağışçılar ile birlikte yardım yaptıklarını ve koşullarını iyileştirmeye çalıştıklarını belirterek, derneğin çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Konuşmalardan sonra dernek üyeleri ve bağışçılara teşekkür belgesi takdim edildi. Kurdele kesimi ve yeni açılan birimlerin gezilmesiyle tören sona erdi.

Ortopedi Servisi, Yeni Çehresi ve Konforuyla Hastalarına Hizmet Vermeye Devam Ediyor…

Ortopedi Servisi’nde 6 kişilik hasta odaları yerine 3 adet 4 kişilik, 2 adet 2 kişilik ve 4 adet tek kişilik oda yapıldı. Odalara lavabo, refakatçi koltukları, giyinme dolabı, klima, televizyon ve mini buzdolabı konuldu. Yatak başlarına yerleştirilen hasta başı paneline oksijen sistemi, aspiratör, ışık ve hemşire çağrı butonu yapıldı. Tedavi odası, toplantı, doktor ve hemşire odaları yeniden düzenlendi.

Tehlikeli Madde Deposu İle Kimyasallar Güvenli Bir Şekilde Depolanıyor…

Tehlikeli Madde Deposu’nun kullanım alanı 10 m2 den 50 m2 ye çıkartıldı. Zeminde tehlikeli madde birikimini önlemek amacıyla pürüzsüz yüzey oluşturularak epoksi boya ile boyandı. Ayrıca zemininin ortasına, tehlikeli madde dökülme ve bulaşma ihtimaline karşılık krom depo havuzu yapıldı. Olası patlamalara karşı çevreye yayılmayı önlemek ve basıncı azaltmak amacıyla tavanı zayıflatıldı.

Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer (KBRN) Ünitesi Halk Sağlığını Korumaya Hazır…

KBRN tehdit ve tehlikelerin çevreye, canlılara zararlı hale gelme durumlarında hastaların arındırılması ve diğer tedavilerin devamını sağlayacak KBRN Ünitesi açıldı. Yeni yapılan KBRN Ünitesi ile halkın sağlığının korunması, can kaybının en aza indirilmesi, gerekli tedbirlerin alınması ve olası KBRN vakalarında tedavinin en hızlı şekilde yapılması amaçlanıyor.

Ebola, H1N1, Kırım Kongo, Rotavirus, TBC vb hastaların izole edilmesi gerektiği durumlarda ve KBRN’ nin Biyolojik tehlikelerine karşı hazırlanan Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği içerisinde 2 adet Negatif Basınçlı İzolasyon Odası açıldı.

thumbnail_RB3A4485

Yorum Yazın