Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği, aralarında İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı Mahallesi’nin de bulunduğu 50 il ve ilçede eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Alaçatı sokakları süslü kadınlar ve süslü bisikletleri ile rengarenk oldu.
24 Eylül Pazar günü Alaçatı’da gerçekleştirilen, organizasyonunu Zeynep Erdem’in yaptığı etkinliğe yaklaşık 50 süslü kadın, süsledikleri bisikletleri ile katıldı.
Alaçatı pazar yerindeki balık mezatının yapıldığı alanda toplanan süslü kadınlar, Alaçatı sokaklarından geçerek, Çamlık yoldan Ilıca dört yola kadar gidip başlangıç noktalarına geri döndü. Süslü kadınlar, güzergah boyunca "Süslüyüz, güzeliz, bisikletliyiz", "Arabadan in, bisiklete bin", "Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu" sloganlarını attı.
Süslü kadınların bisiklet turuna, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da kısa bir süre bisiklet sürerek eşlik etti.
"Süslendik, püslendik, bisikletlerimize bindik"
Bisiklet turunun tamamlanmasının ardından bir açıklama yapan Zeynep Erdem, 2013 yılında, İzmir’de Sema Gür’ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup kadının desteğiyle ve beş yıl içinde büyüyerek, bu yıl 50 il ve ilçede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlik ile bisikletin çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracı olduğunu vurgulamak istediklerini ifade etti. Alaçatı’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu ilk kez gerçekleştirdiklerini belirten Erdem, "Amacımız, bisikletli yaşamı tanıtmak, bisikletin çevreci bir araç olduğunu ve her gün kullanabileceğimizi göstermek. Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu diyoruz. Motora karşı bisiklet diyoruz. Bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz. Bu amaçla bugün toplandık. Süslendik, püslendik, bisikletlerimize bindik. İlk turumuzu yaklaşık 50 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl daha geniş katılımla gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bisikletin de kuralları var. Tura başlarken arkadaşlarımıza aradaki mesafeyi korumalarını, duracağımız vakit ’duruyorum’ demelerini ve sağa çekmelerini söyledik. Aslında bisiklet sürerken kask da takmamız gerekir ama bugün süslü olduğumuz için kask takamadık. Avrupa’da otomobilsiz yaşam günleri var. Ama bizde yok. Bisiklet yollarımızın daha iyi yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.
Süslü kadınlar, bisiklet turu boyunca yol güvenliklerini sağlamak için görev yapan trafik polisi ile de bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum Yazın