Sosyal Yardımlaşmadan kira yardımı 2021 nasıl alınır ? Önce Türkiye gerçeklerine bir göz atalım. Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar-Ekonomist Remzi Kozal, Türkiye’de yaklaşık 4 milyon gecekondunun bulunduğunu belirtiyor. Bu gecekonduların bir çoğu insan sağlığını ve hayatını tehlikeye sokacak nitelikte. Zaman zaman yaşanan depremlerde yada sel felaketlerinde bu evlerin bir çoğu yıkılıyor yada kullanılamayacak hale geliyor. Sadece gecekondular değil elbette. Türkiye’deki bir çok yapının  sağlıksız koşullarda olduğu biliniyor. Sosyal yardımlaşma ev yardımı ile bu eksikleri bir nebze de olsa kapatmaya çalışıyor.

Sosyal Yardımlaşma Ev Yardımı

İçindekiler

Evlerinin onarımını yapamayan maddi durumu el vermeyen vatandaşlara devlet sahip çıkmaktadır. Devlet uygun görülen ve yardım şartlarını sağlayan bu vatandaşların evlerinin onarımını ücretsiz olarak yapmakta yada onları başka kiralik bir eve alarak kiralarını karşılamaktadır. Gelin şimdi başvuru nasıl yapılır beraber bakalım.

Sosyal Yardımlaşma Ev Yardımı Nedir?

SYDV ev yardımı

Sosyal Yardımlaşma Beton Ev Yardımı

Oturulmayacak kadar eski, virane evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara yardım edilir. Evlerinin bakım ve onarımı için SYDV il mütevelli heyeti kararıyla yapılan yardımlardır.

Fakirlere ev yardımı bazen Vakıflar tarafından nakdi yardım olarak bazende ayni yardım olarak adlandırılan onarım işlerinin vakıf tarafından yapılmasıyla karşılanmaktadır.

Kaymakamlık kira yardımı veriyor mu sorusu muhtaç durumda ki ailelerin sorduğu soruların başında gelmektedir. Kira yardımı almak isteyen aileler ya kiralarını ödeyecek maddi duruma sahip değil yada evleri oturulmayacak kadar sağlıksız koşullardadır.

Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar-Ekonomist Remzi Kozal, Türkiye’de yaklaşık 4 milyon gecekondunun bulunduğunu belirtiyor. Bu 4 milyon konutun içerisinde yaşanılmayacak durumda olan çok fazla ev var.

Bu konutlarda yaşayan ve kira ödemeye gücü yetmeyecek binlerce vatandaşımız var. Bu vatandaşların gerek ev onarımını, evi olmayanların ise kira yardımını karşılamak üzere kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma ve dayanışma birimleri devreye girmektedir.

Kaymakamlik kira yardimi yapiyor mu ? Evet yapıyor. Ama bu yardımı alabilmek için bir takım şartları taşıyor olmalısınız. Kira yardımı şartları konusunda ne kadar esnek davranmaya çalışsa da kendisine ayrılan bütçenin üstüne çıkamayacaktır. Bu yüzden de seçici davranmak zorunda kalacaktır.

Sosyal Yardımlaşmadan Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir ?

Sosyal yardımlaşmadan kira yardımı alma şartlarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

  • Hane de kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 ‘ünden az olmalı
  • Hanede bulunan bireylerden herhangi birinin adına kayıtlı bir başka konut bulunmaması
  • Hanede araç kaydının bulunmaması
  • Hanede vergi kaydının bulunmaması
  • Muhtaç durumda olması

Yukarı da saydığımız maddeler her sosyal yardımlaşma vakfında farklılık arz edebilir. Çünkü her vakfın kendisine ait bir mütevelli heyeti var ve bu heyet kriterleri arttırabilir veya azaltabilir. Ama yukarı saydığımız maddeler genellikle kaymakamlıktan kira yardımı almak isteyenlerde aranan şartlar. Kaymakamlık kira yardımı başvuru formu nereden bulunur diye merak edenlere hemen söyleyelim. Bunun için başvuru formu bulunmamaktadır. Dilekçe yazmalısınız. Şimdi de dar gelirliye kira yardımı ne kadar bir bakalım.

Kaymakamlık Kira Yardımı Ne Kadar ?

Kaymakamlık kira yardımı ne kadar sorusu aslında isabetli bir soru değil. Çünkü burada ailenin durumu göz önüne alınır. Kiracıya devlet yardımı ödemesi muhtaçlık durumu ve özel durumları sona erene kadardır. Yeşil kartlılara kira yardımı bu özel durum ortadan kalkmadan kesilmeyecektir.

Örneğin sel veya yangın sonucu evsiz kalmış bir ailenin kira geliri ailenin kendi evini kurup kira bedelini ödemeye başlayıncaya kadar devam eder. Ama unutulmamalıdır ki vakıf mütevelli heyeti bu süreyi dilediği zaman sonlandırma yetkisine sahip. Engellilere kira yardımı yapılırken yine aynı kriterler aranmaktadır.

Kira yardımı genel olarak en fazla 960 TL olarak verilmektedir.

Kaymakamlıktan Kira Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur ?

Kaymakamlıktan Kira yardımı almak için nereye başvurulur diye merak edenler için hemen anlatalım. Kaymakamlık kira yardımı başvurusu ; Kaymakamlıklara ve Valiliklere bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmalısınız. Sosyal yardımlaşma kira yardımı için başvurunuzu aldıktan sonra inceleme sürecini başlatacaktır.

Devletten kira yardımı nasıl alınır veya kira yardımı için nereye başvurulur diye merak edenlere bir hatırlatma. Devletten kira yardımı alabilmek için ihtiyaç sahibi olduğunuzu sağlam delillerle sunmalısınız. Devletin fakirlere yaptığı yardımlar içerisinde önemli bir yere sahip olan kira yardımı gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak adına sıkı bir inceleme yapılmaktadır.

Kaymakamlık Kira Yardımı Kaç Ay ?

Kaymakamlık kira yardımı kaç ay yapıyor sorusu kritik bir soru. Muhtaç durumda ki ailelere kira yardımı yaparken ailenin muhtaçlık durumunu takip etmektedir.

Muhtaçlık durumu sona eren , kendi kirasını ödeyebilecek duruma gelen ailelerin kira yardımı kesilir. Yani kira yardımı kaç ay sorusunun cevabı tamamen ailenin maddi durumuna bağlıdır.