Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada alınan kararlar duyuruldu. Alınan kararlara göre Türkiye’nin 81 ilinde hafta sonu sokağa çıkma yasakları geri geldi. Buna göre 10:00-20:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı kısıtlaması geldi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan o açıklamalar…

Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak yayımlanan korona virüs tablolarında yer alan rakamlardaki artış herkesin dikkatini çekmeye başladı. Havaların soğumasıyla birlikte artan korona virüs vakaları günlük olaran 3 binlerde seyrediyor. Günden güne vaka artışının engellenmesi için yeni kararlar alınıyor. Bunlardan bazıları kamuya açık alanda sigara içilmesinin yasak olması, 65 yaş üstü vatandaşların 10:00-16:00 saatleri dışında dışarıya çıkmaması, işletmelerin 22:00’da kapanması bulunuyor. Korona virüse karşı alınan en büyük tedbir ise sokağa çıkma yasağı. Korona virüsün ülkemize yeni geldiği dönemde uygulanan sokağa çıkma yasakları yeniden olacak mı? Sokağa çıkma yasağı geldi mi? Son dakika sokağa çıkma yasağı olan iller belirlendi mi?

KABİNE 15:30’DA TOPLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde bugün 15:30’da kabine bir araya geldi. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELDİ Mİ?

Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Kabine toplantısının ardından yeni koronavirüs yasaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Eğitimin yıl sonuna kadar online olarak sürdürüleceğini duyurdu

İSTANBUL’DA YENİ KORONAVİRÜS KARARLARI

İBB, Covid 19 salgınının en yoğun yaşandığı İstanbul’da, yaygınlığın artmasını önlemek amacıyla 19 Kasım Perşembe gününden itibaren uygulanacak bir takım tedbirler aldı. İBB Bilimsel Danışma Kurulu’nun önerileri çerçevesinde, yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelendi. İBB’ye ait kültür merkezlerinin kapalı kalmasına ve tüm müzelerin yanı sıra SPOR AŞ’nin işlettiği İBB spor tesislerin kapatılmasına karar verildi. Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatları da online olarak icra edilecek.

Ara tatil dönemine giren okulların tatil sonrasındaki durumunun da toplantıda gündeme gelmesi öngörülürken, vaka sayılarının yeniden artmaya başlamasıyla restoranların hizmet saatleri, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanması gibi tedbirlerin genişletilip genişletilmeyeceği, ayrıca yeni tedbirler alınıp alınmayacağı gibi konuların da ele alınması bekleniyor. Yerli aşı çalışmalarında gelinen aşamanın da toplantının gündem maddeleri arasında yer alacağı öngörülüyor.Önceki kabine toplantısında kamu ve özel sektörde esnek çalışmanın teşvik edilmesi kararlaştırılmış, paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, kuaför, düğün salonu, yüzme havuzu, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri iş yerlerinde hizmetlerin saat 22.00’de sona ereceği karara bağlanmıştı.