CHP Milletvekili Özcan PURÇU, CHP Ezine’de Ünzile TÜRKMEN’in donarak can verdiği çadırda incelemelerde bulundu

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Özcan PURÇU, Çanakkale’nin Ezine ilçesinde yaşadığı çadırda soğuktan donarak ölen Ünzile TÜRKMEN’in ölüm haberinin ardından Ezine’ye hareket etti. CHP Ezine İlçe Örgütüyle bir araya gelen CHP İzmir Milletvekili Özcan PURÇU, CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem ERKEK ve Bülent ÖZ, CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat ÖNDER ve CHP Ezine İlçe Başkanı Serdar EREN ile birlikte, Romanların yaşadığı Camikebir Mahallesine gitti.

Ünzile TÜRKMEN’in hayatını kaybettiği çadırda incelemelerde bulunan CHP Milletvekili Özcan PURÇU, Romanların yaşadığı zor koşullara dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde milletvekili olduk, bu sayede sesimiz duyulabiliyor. Ölen kardeşlerimizi duyabiliyoruz. Bundan önce çadırda donarak ölen kardeşlerimizin sesini hiç duymadık. Çok yazık. 40 seneden beri çadırda yaşıyor kardeşimiz.

2 hafta önce TBMM’de bir konuşma yaptım, bizim vatandaşlarımız bizim kardeşlerimiz bu ülkede mülteci gibi yaşıyor dedim. Bu soğukta donarak ölen kardeşimiz bu ülkenin ayıbıdır, Türkiye Cumhuriyeti’nin ayıbıdır. İşte kanıtı bu çadırlar. Mecliste bütçeden kardeşlerimize pay ayrılsın diye bas bas bağırdım. Kim olursa olsun, etnik kimliği ne olursa olsun. Roman olsun, Türk olsun, Kürt olsun, Laz olsun, Çerkez olsun… Eğer fakirse, yaşayamıyorsa, yaşam şekli insan onuruna yakışır bir durumda değilse, ona müdahale etmemiz gerek.”

Konunun takipçisi olacağını belirten Türkiye’nin ilk Roman Milletvekili Özcan PURÇU, CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem ERKEK ve Bülent ÖZ ile birlikte, Ezine Kaymakamı Ali Fuat ATİK, Ezine Belediye Başkanı Haluk BABAOĞLU, Geyikli Belediye Başkanı Ercan YILMAZ’ı makamında ziyaret etti.

Çadır ve barakada yaşamak zorunda kalan vatandaşlarla görüşmeler yapan ve sorunları dinleyen CHP İzmir Milletvekili Özcan PURÇU, barınma hakkı konusunda TBMM’ye sunduğu araştırma önergesinin Genel Kurul’da görüşüleceğini, yoksulların sesini haykırmaya ve temel insan haklarından olan barınma hakkı konusunda acil çözümler için çalışmaya devam edeceğini söyledi.

geyikli chp 2 3 1

Yorum Yazın