Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’nin (SODEM) 2016 yılındaki ilk yönetim kurulu toplantısı İzmir’in kalbi Konak’ta gerçekleştirildi. Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde Tarihi Asansör’de düzenlenen yeni yılın ilk toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, SODEM Yönetim Kurulu Başkanı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, SODEM Onursal Başkan Selami Öztürk, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Metropoll Araştırma Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar ile SODEM üyesi belediye başkanları katıldı.

TÜRKİYE’NİN NABZINI TUTMAK GEREK

Toplantının açılış konuşmasını yapan SODEM Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Soyer, derneğin kuruluş sürecini, aşamalarını ve geldiği noktayı anlattı. Soyer, “Sadece görev yaptığımız bölgeleri değil Türkiye’nin de nabzını da tutmamız gerekiyor. Bu biraraya gelişler bu yüzden son derece önemli ve değerli” dedi. SODEM’in 2016 yılındaki ilk toplantısına ev sahipliği yapan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da yaptığı konuşmada tüm katılımcıları selamlayarak, SODEM üyelerini Konak’ta ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Toplantı öncesi söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da düzenlenen toplantının verimli bir çalışma olacağını söyledi.

YEREL YÖNETİMLER İTİCİ GÜÇ OLMALI

Açılış konuşmalarının ardından SODEM Genel Sekreteri Onur Eryüce’nin dernek faaliyetleriyle ilgili sunumuyla başlayan toplantıda Metropoll Araştırma Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar da yaklaşık 10 yıldır aralıksız olarak yaptıkları aylık ‘Türkiye’nin Nabzı’ anketinin 2015 yılı Aralık ayı sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya Türkiye genelinden 2 bin kişinin katıldığını belirten Sencar, Türk halkının Aralık 2015’teki siyaset, ekonomi ve dış politika konularına bakışıyla ilgili edinilen sonuçları belediye başkanlarına aktardı. Sunum sonrası gelen soruları da yanıtlayan Sencar, yerel yönetimlerin siyasal birikimleriyle Türkiye sahnesine ağırlıklarını koyması gerektiğini söyledi. Belediyelerin siyasette kaldıraç görevi gördüğünü de belirten Sencar, İzmir’i örnek vererek, İzmir’deki CHP’li belediyelerin bunu yapacak bilgi birikimine sahip olduğuna inandığını vurguladı. Öğle yemeğinin ardından SODEM üyesi başkanlar 2016 yılında gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

sodem_konak_toplanti (2) sodem_konak_toplanti (3) sodem_toplanti sodem_konak_toplanti (4)

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın