1 (3) 2 (2)

Ülkesindeki iç savaş nedeniyle İzmir’e yerleşen ve böbrek yetmezliği tanısı konulan Suriyeli Halil El Halaf (36), İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kardeşinden yapılan böbrek nakli ile yeniden hayata tutundu.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir ilk gerçekleştirilerek böbrek yetmezliği çeken Suriyeli Halil El Halaf’a kardeşi Eyyup El Halaf’tan (31) böbrek nakli yapıldı. Kardeşler ameliyat sonrası sağlıklarına kavuşurken ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında yer alan Op. Dr. Dr. Cem Tuğmen, “Türkiye’de yaşayan 4 milyon Suriyeli’nin büyük bir kısmı böbrek yetmezliği çekiyor. Yasalarımıza göre canlı donör getirildiği ve akraba oldukları kanıtlandıkları takdirde sığınmacılara da organ nakli yapılabiliyor. Tek isteğimiz bu uygulamanın bilinmesi…” dedi.

Suriye’nin Halep şehrindeki çatışmalardan 2 yıl önce canlarını kurtarmak için Türkiye’nin farklı şehirlerine sığınan El Halaf kardeşlerin hayatı İzmir’de birleşti. Adana’daki mülteci kampında yaşayan Halil El Halaf Suriye’den Türkiye’ye ilk geldiği günlerde böbreklerinden rahatsızlandı. Bir süre sonra doktora giden El Halaf böbrek yetmezliği çektiğini öğrendi. Yaklaşık 2 yıl boyunca böbrek yetmezliğiyle savaşan El Halaf, böbreklerinin tamamen iflas etmesiyle birlikte yaşama ümidini kaybetti. Bu sırada ağabeyi El Halaf’ın böbreklerinin iflas ettiğini öğrenen Eyyup El Halaf, ağabeyine böbreklerinden birini bağışlama kararı aldı.

Kardeşinin organ bağışı kararının ardından İzmir’e gelen Halil El Halaf, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Doktorlar her geçen gün durumu kötüye giden genç adam için seferberlik ilan ederken, Eyyup El Halaf da kardeş olduklarını kanıtlayacak belgeleri toplamaya başladı. Yaklaşık 2 ay sonra belgeleri toplayan El Halaf kardeşler, İl Sağlık Müdürlüğü Etik Kurulu’nun da onayıyla organ nakli oldu. Yaklaşık 2 saat süren başarılı geçen ameliyatın ardından Halil El Halaf sağlığına kavuştu.

Böbreklerimi Savaş Aldı Kardeşim Geri Verdi…

Suriye’de yaşanan iç savaş sırasında yokluk çektiğini söyleyen Halil El Halaf “Savaşın yarattığı stres, düzenli yemek yiyemeyip su içememek böbreklerimi benden aldı. Ancak kardeşim bana canımı bağışladı. Eskisinden daha iyiyim artık” dedi. Ağabeyine can olan Eyyup El Halaf (31) da  “Ağabeyime canım feda. Organlarımız toprak altında çürüyeceğine başka bedenlerde hayat bulsun. O yüzden öldükten sonra da bütün organlarımı bağışlayacağım” dedi.

Kardeşlerin ameliyatını gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Tuğmen yasalara göre yabancıların Türkiye’de canlı donör getirdikleri takdirde organ nakli olabildiklerini söyledi. Tuğmen, “Türkiye vatandaşı olmayanlar bu uygulamadan habersiz. Kadavra dışında canlıdan organ bağışı alabilirler. Eğer insanlar 1. derece akraba olduklarını belgeleriyle kanıtlarlarsa İl Sağlık Müdürlüğü Etik Kurulu’nun da onayıyla nakil olabilirler” dedi.​

Yorum Yazın