Aktif çalışma hayatına sigortalı olarak devam eden çalışanlara SGK’ dan herkesi yakından ilgilendirecek bir müjde daha geldi. Çin’ de başlayarak etkisini tüm dünyada hissettiren salgın dönemi dolayısı ile zor durumda kalan vatandaşlar birçok yeni arayışa yönelmişti. Salgın döneminin getirisi olarak uygulanan tedbirler kapsamında gelir kaybına uğrayan birçok vatandaş her hangi bir sağlık sorunu yaşamamak adına da atılabilecek yeni adımları gündemine aldı.

SGK müjdeyi verdi! SGK girişi olanlara 1125 TL para yardımı! E-Devlet başvuru şartları nelerdir?

Özellikle ileri yaşlarda olan vatandaşlar için ciddi bir tehdit unsuru haline gelen virüs yaşı ilerlemiş olan vatandaşların aklında birden fazla soru işaretinin oluşmasına sebep oldu. Uygulanan tedbirler kapsamında insan yoğunluğunun ortaya çıktığı ortamlara girmek istemeyen vatandaşlar hem sağlıklı kalabilecekleri hem de gelir kaybına uğramayacakları yöntemleri araştırmaya başladı. Milyonlarca insan tarafından yapılan bu araştırmalar özellikle ileri yaştaki çalışanları ortak paydada buluşturarak tek bir çıkış yoluna itti. Mevcut durum itibari ile yapılan araştırmalarla birlikte vatandaşların aklında oluşan başlıca soru işareti ise erken emeklilik ile ilgili oldu. Milyonlarca ileri yaş çalışanı vatandaş yaptıkları araştırmalarla çareyi emekli olmakta buldu. Ancak akıllara bu seferde nasıl emekli olabilecekleri sorusu takıldı. Salgın döneminde en çok risk taşıyan grup olarak değerlendirilen ileri yaştaki vatandaşların emekli olmak istemeleri altında yatan temel sebep ise salgından etkilenmemek olarak değerlendirildi. İleri yaştaki çoğu vatandaşın gündemini meşgul etmeye başlayan emeklilik konusu ile alakalı çeşitli platformlarda ortaya atılan erken emeklilik hakkı iddiaları da vatandaşlar tarafından kafa karışıklığı ile karşılandı.
sgk girişi olanlara para yardımı ile ilgili görsel sonucu
Konu hakkında binlerce forum sitesi ve sosyal medya platformlarında yorum yapma gereği hisseden vatandaşlar yaşadıkları bilgi kirliliğinin giderilmesi için resmi kanallardan yapılacak olan açıklamalara kulak kesilmişti. Tüm bu bilgi kirliliklerini geride bırakarak vatandaşların sorularına cevap olabilecek nitelikte olan açıklama ise SGK’ dan geldi. Yapılan açıklamanın ardından vatandaşlar erken emeklilik hakkından yararlanıp yararlanamayacakları konusunda yeni araştırmalara yönelmiş durumda. Erken Emeklilik Müjdesi Ülkemizde dönem dönem erken emeklilik müjdesi verilerek aktif çalışma hayatında olan milyonlarca vatandaşın emeklilik hayatına geçiş yapması sağlanmıştı. Bu bağlamda bazı sigortalı vatandaşlar gerek yaşı gerekse gelecek planları doğrultusunda bu fırsattan yararlanarak erken emeklilik fırsatı ile çalışma hayatlarını sonlandırmıştı. Dünyada ve ülkemizde etkisini her geçen gün hissettiren salgın erken emeklilik konusunun tekrar gündeme gelmesine sebep oldu.  Alınan tedbirler kapsamında aktif çalışma hayatından uzak kalan insanlar ile özellikle salgın döneminde en fazla risk taşıdığı uzmanlarca öne sürülen ileri yaştaki çalışan vatandaşların erken emeklilik imkânı talepleri konu hakkında resmi bir açıklamanın gelmesini hızlandırdı. Yapılan açıklama ile birlikte talep edilen erken emeklilik fırsatının belirli şartlara dayandığı da görülmüş oldu. Erken Emeklilik İçin Kriteler Nelerdir? Artan talepler doğrultusunda erken emeklilik fırsatı SGK tarafından tekrar ele alındı. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren açıklamada yer alan detaylar ise doğal emeklilik zamanını beklemeksizin erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyen vatandaşların belirli şartları karşılaması gerektiği yönünde. Yapılan açıklamada erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyen kişilerin emeklilik şartları olarak öne sürülen üç şarttan ikisini (yaş ve yıl) karşılayabilmeleri gerekiyor. Bu şartları yerine getirebilen vatandaşlar devlet tarafından sağlanan destek ile kalan primlerini de ödeyerek erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyor. Bunun yanı sıra yapılan açıklamalar incelendiğinde aktif çalışma hayatında bulunan kadın ve erkekler için de çeşitli avantajların olduğu görülebiliyor. Erkekler için erken emeklilik, Sigorta başlangıcı gerçekleştikten sonra askerlik hizmetini yerine getiren erkek çalışanlar ve aktif çalışma hayatındayken doğum yapmış olan kadın çalışanlar bu süreleri bildirerek kadınlar için erken emeklilik imkanından yararlanabiliyor.
Sigorta başlangıcı olanlara müjde! SGK'dan toplu para iadesi alabilirsiniz...

SGK’dan Müjde Geldi!

SGK ile ilgili birçok kişi; ne zaman emekli olurum, erken emeklilik şartları neler gibi birçok soru soruluyor. Milyonlarca çalışan emekli olmak için günlerini beklerken; hiç bilmediği fırsatları da kaçırabiliyor. Haberimizdeki formüller ile beraber erkekler ve kadınlar erkenden emekli olabilirler.

3 Bin 600 gün prim ödeme ve yaş kriterlerini karşılayan kişiler; hemen emekli olabiliyorlar. Peki, nasıl erken emekli olunur?

Emeklilik, milyonlarca çalışanın hayallerini süslüyor. Çalışanlar, bir gün emekli olabilmenin hayallerini kurarken emeklilikle ilgili pek çok şey ise ya bilinmiyor ya da yanlış biliniyor. SGK Emeklilik detayları vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Emeklilik detaylarını bu haberimizde hazırladık.

Kadınlarda Doğum Borçlanmasıyla Erken Emeklilik

Doğum borçlanması yaparak erken emeklilik, kadınlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Doğum yapmadan hemen önce SGK bünyesinde sigortalı olan kadınlar; 2 yıl içinde sigorta primi ödenmemiş olduğu ve 2 yıl boyunca çocuğu sağ olduğu takdirde doğum borçlanması yoluyla erkenden emekli olabilirler. Bu şekilde kadın vatandaşlar 6 yıl erkenden emekli olma şansına sahip oluyor.

Erkekler Askerlik Borçlanmasıyla Emekli Olabilir!

Askerliğini tamamlayan erkek vatandaşlar; bir takım kriterlere uyduğu takdirde erkenden emekli olabiliyorlar. Askerlik borçlanması sayesinde 1 ila 2 yıl kazanarak; normalden çok daha erken bir süre içerisinde emekli olabiliyorlar.

Bağ-Kur’lular Nasıl Erken Emekli Olabilir?

2008 yılından bu güne kadar Bağkur primini ödeyen esnaflar, işçi ve memurlar ile aynı olan kurallar kapsamında emekli olabiliyor. Son 7 yıl içinde 4A statüsünde çalışan ve aynı zamanda 261 günlük primi olan Bağ-Kur’lu esnafların yanı sıra emekli sandığı bünyesinde yer alan memurlar; 2 yıl daha erkenden emekli olabiliyor. Memurluk süresi ve vazifesi emekli olana kadar süren kişiler; 62 yaşında emekli olabilirken bir dönem işçi olarak çalışan kişiler 2 yıl daha erken emekli olabilirler. Yani, bu vatandaşlar 60 yaşında emekli olabilecek.

10 Yılda Emekli Olma Şartları (3.600 Gün)

  1. İlk prim gününün 9 Eylül 1999 tarihinden öncesine ait olması,
  2. 15 yıllık sigortalı olmak,
  3. 10 yıllık yani 3 bin 600 gün prim ödemesi yapılması
  4. Yaş şartının sağlanması,
  5. Erkek vatandaşlarda 55, kadın vatandaşlarda 54 yaş veya üstünde olmak,
  6. Prim günlerini doldurmayan erkek vatandaşların 59 yaşında, kadın vatandaşların ise 58 yaşında emekli olmaları sağlanacaktır.
    Şartlara uyan kişiler, SGK’ya yazılı başvuruda bulunarak emekli maaşlarını alabilirler.