“Genişlemeci politikalara ihtiyaç var’

 ‘’MERKEZ BANKASI YERİNDE KARAR VERİYOR’’

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü,Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın son toplantısında politika faizini 200 baz puan düşürerek % 14’ten % 12’ye indirmesini değerlendirdi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de risk algısının değiştiği bir ortama kayıtsız kalamayacağını belirterek, genişlemeci politikaların tezahürü olarak faizlerin düşmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

ASKON Başkanı Şerafettin Gücü konuya ilişkin şunları ifade etti;

Küresel çapta jeopolitik risklerde ciddi artış var. Türkiye risk algısının değiştiği bir ortama kayıtsız kalamazdı. Genişlemeci politikaların tezahürü olarak faizlerin düşmesi kaçınılmazdır.

Ticaret savaşları, AB ile İngiltere arasında yaşanan Brexit belirsizliği, İran ve Suriye’deki gelişmeler, Avrupa’nın büyük devletlerinden İtalya’da yaşanan siyasi belirsizlik risk algısını değiştirdi. Bugün başta AB Merkez Bankası ECB ve ABD Merkez Bankası FED olmak üzere 47 merkez bankası küresel ekonominin ihtiyaç duyduğu teşvikleri karşılamak amacıyla genişlemeci para politikalarına dönüş yaptı. Haliyle bu risk algısının değişmesine Türkiye’de kayıtsız kalamazdı. Merkez Bankası yerinde karar vererek ülkemizde yatırım ortamını kilitleyen yüksek faize dur diyerek, piyasaları canlandıracak adımları atmaya başladı. İş dünyası olarak bu kararı yerinde buluyoruz. Bu karar ile birlikte yansımalarını önceden gördüğümüz üzere piyasalardaki canlanma artarak devam edecektir.   

Yorum Yazın