Türkiye’nin ilk ve tek entegre petro kimya markası olan Petkim, yeni bir tarihi rekora imza atarak, net satışlarını geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 83 arttırıp yaklaşık 1,8 milyar TL’ye çıkardı.
Türkiye’nin petro kimya devi Petkim, rekorlara imza atmaya devam ediyor. 2017 yılı dokuz aylık finansal sonuçlarını açıklayan Petkim, yılın üçüncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 169 artırarak 372 milyon TL’ye yükseltti. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK), bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 145 artarak 424 milyon TL olarak gerçekleşti. Petkim’in net satışları da, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 83’lük artışla 969 milyon TL’den yaklaşık 1,8 milyar TL’ye çıktı.
Üretim ve iç satışlardaki başarıyı ihracata da taşıyan Petkim, geçen yılın tamamında ulaşılan ihracat rakamını dokuz ayda aştı. Söz konusu dönemde ihracat yüzde 66 artışla 544 milyon dolar oldu. 9 aylık dönemde şirketin kapasite kullanım oranı yüzde 96 olarak gerçekleşti. Naftanın işlendiği Petkim’in diğer fabrikalarına ham madde tedarik eden ve amiral gemisi olarak adlandırılan Etilen Fabrikasında üretim kapasitesi yüzde 100’ü buldu.
Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi olarak Petkim’in yarım asrı aşkın köklü bir tarihe sahip olduğunu hatırlatan Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Güçlü ve deneyimli kadrolarımızla ulaştığımız tarihi rekor niteliğindeki iş sonuçlarımızla Türkiye ekonomisine, üstün nitelikli petro kimya ürünlerimizle ise onlarca sektörün gelişimine katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
Yüksek üretim performansına ulaşan Petkim’de piyasa koşullarının en iyi şekilde değerlendirildiğini, bunun sonucu olarak da kar maksimizasyonu ile rekor karlılığa ulaştıklarını ifade eden Anar Mammadov, şöyle konuştu:
"Fabrikalarımızdaki üretim kapasitemiz yüzde 96 seviyesinde gerçekleşti. Naftanın işlendiği ve diğer fabrikalarımıza ham madde tedarik eden amiral gemimiz Etilen Fabrikamızda ise üretim kapasitemiz yüzde 100 düzeyinde sürüyor. Bu güçlü üretimimizi, yine güçlü ihracat ve net satışımızla taçlandırdık. Petro kimya piyasasındaki olumlu koşullardan en üst seviyede faydalanarak güçlü üretim ve satış performansımızla bu yüksek karlılığı yakaladık. Dokuz aylık dönemde 544 milyon dolara ulaşan ihracatımız, geçen yılın bir yıllık değerlerini yakalamış durumda. Peş peşe açıkladığımız güçlü finansal sonuçlar Petkim’e olan güveni ve yatırımcı ilgisini artırarak bizlere yurt dışında yüksek tutarlı ve uzun vadeli tahvil gerçekleştirme fırsatı sunuyor. 27 Ekim 2017 tarihinde 500 milyon dolar tutarındaki tahvil ihracımıza ilişkin planımızı kamuoyu ile paylaştık. Nitekim son yıllardaki bu güçlü finansal performansımızın, yatırımcılarımızın hissemize olan güvenini pekiştirdiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. 7 Kasım 2017 itibarıyla, BIST100’de yılbaşından bu yana yüzde 44 artış kaydedilirken hisselerimizin fiyatı ikiye katlandı. Bu artış, yatırımcılarımızın Petkim’e olan güveninin en önemli ve somut göstergelerinden biri."

Yorum Yazın