Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, İzmir Sağlık Sen Şubesi’nde yaptığı açıklamada 450 bin sağlık personeline 2016 müjdeleri verdi.  Sağlık iş kolunda görev yapan 4-B, vekil ebe ve hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadroya alınması için çalışma başlatıldığını belirten Memiş, “Terör şiddetine de maruz kalan sağlık personeline yıpranma payı verilmesi için Bilim Kurulu oluşturuldu” dedi.

Sağlık Sen İzmir Şubesi’nin Divan Kurulu toplantısı Wyndham Grand İzmir Özdilek Oteli’nde gerçekleşti. Açılışta konuşan Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, “Sağlıkçıların özel günlerinde yanlarında olduk, günlerini kutladık.  İlimizin sağlık idaricileri, milletvekillerini ziyaret ederek sağlık değerlendirmesi yaptık, çözüm önerileri sunduk.  Toplu sözleşme kazanımlarımızı temsilcilerimize anlatmak için toplantılar düzenledik.  Sağlık konularını olduğu gibi ülke gündemini de yakından takip ederek,  görüş ve kazanımlarımızı medya aracılığı ile üyelerimize duyurduk.  Elbette böyle büyük bir camianın sorunları olacaktık. Sorunlarla her daim ilgilenen bir şube başkanımız bir yönetim kurulumuz var. Çözebileceğimiz sorunları çözdük. Çözemediklerimizi ilimizin sağlık idarecilerine taşıdık. Burada da çözülmeyen sorunları genel merkezimize ilettik. Sorunun değil çözümün bir parçası olmak için gayret ettik. İzmir genelinde yetkiyi alarak artan başarımızı taçlandırmak istiyoruz” dedi.

4-C, Vekil Ebe ve Hemşirelere Kadro

Özdemir’in ardından konuşan Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık personellerine müjdeli haberler verdi. Toplu sözleşmede en çok kazanım elde edilen alanın sağlık iş kolu olduğunu ifade eden Memiş, “Derece alma konusu sağlıkta 100 kişiyi ilgilendiriyor. Bir derece alınmasıyla 5’ten 4. Dereceye düşün sağlık çalışanı 250 TL fazla maaş alacak.  4/C’lilere ve üniversite mezunu işçilerin kadro çalışmalarının yapılması için komisyon kurulması kararlaştırıldı. Sağlıkta 4/B, vekil ebe ve hemşireler, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda ek ders karşılığı görev yapan çalışanlarımız var. Bu komisyon toplantısı yapıldığı sırada bu görevde çalışanların da o komisyonda değerlendirilmesini ve kadroya alınmasını talep edeceğiz” dedi.

Memiş, 2016 müjdelerine şöyle sıraladı:

Görevde yükselme sınavıyla ülke genelinde 3 bin 600 çalışan kadro aldı.  Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tekrardan sınav açıp, kadro sayısı artırılacak. Soruları da Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmasını sağlamaya çalışacağız.

Döner Sermaye ek ödemelerinde vergi kesilmemesi gerekiyor. Sağlık çalışanları çifte vergi veriyor. Çalışanlar dördüncü ayda vergi dilimine yakalanıyor. Halk ve Sağlık Müdürlüğü için açtığımız bir davada mahkeme, “Sağlık çalışanların döner sermayesinden vergi kesilmesi doğru değildir” kararı verdi.

Sağlık çalışanları tükeniyor. Hasta ve yakınlarının dışında, terör şiddetine maruz kalmaya başladı.

Bilim Kurulu oluşturuldu. Toplu Sözleşme masasında, ‘Sağlık çalışanına yıpranma payı verilmesi’ 2016’da sonuçlandırılacak şeklinde önemli bir karar alındı.

Ekrem Özdemir (2) metin memis (2) Metin Memis ve İzmir şube yönetimi saglik sen izmir

Yorum Yazın