İzmir’in Bergama ilçesinde, Mustafa Firuz Bozkurt tarafından kaleme alınan ve ülkemizde kadın haklarına yönelik ihlalleri konu alan ’Erkekler Köyü’ isimli tiyatro gösterisi, Bergama’da görev yapan sağlık çalışanları tarafından sahnelendi.
Bergama’da Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Temsilciliği öncülüğünde, destek ve dayanışma amacıyla sağlık çalışanlarının bir araya gelerek sergilediği ’Erkekler Köyü’ oyunu sanatseverlerden büyük beğeni topladı. Yönetmenliğini aynı zamanda Bergamalı olan Kemal Kırların yaptığı tek perde halinde oynanan ve kadın hakları ihlallerini konu alan oyunda, ilçede görev yapan Dr. İbrahim Saruhan, Hakan Sağlam, Nazan Peker, Cihan Demirdaş, Metin Bali, Fevzi Turan, Serap Bilici, Dilif Canbaz, Salihcan Saban, İzel Çelik ve Melis Nur Gedik rol aldı.
Oyun hakkında konuşan Yönetmen Kemal Kırlar, "Sağlık çalışanları ile beraber oyunumuzu hazırladık. Harika bir geceydi. İyi bir sunum gerçekleştirdik. Yaz boyunca çalışıp, provalarımızı aldık. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca bizi bu gece yalnız bırakmayan Bergamalı sanatseverlere de teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Oyuncu Hakan Sağlam da, "Bergama Faruk İlker Devlet Hastanesinde sağlık memuru olarak görev yapıyorum. ’Erkekler Köyü’ oyununda Şehmuz Ağa’yı canlandırıyorum. Oyunumuzu izlemeye gelen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.
Bergama Faruk İlker Devlet Hastanesinde hemşire olarak çalışan Nazan Peker de, şöyle konuştu:
"Oyunda Damla Sultan’ı canlandırdım. Böyle bir oluşumda yer aldığım için mutlu ve gururluyum. Bizi izlemeye gelen tüm Bergamalılara teşekkür ediyorum"
Erkekler Köyü oyunu, Erkekler Köyü Ağası Şehmuz, komşu köyün Ağası Mahmut ve Erkekler Köyünden Hakan adlı gencin köyde yaşayan Mihriban’ı sevmesi ile başlayan olayları konu almaktadır. "Mihriban’ı elde etmeye giden bütün yollar mubahtır" felsefesiyle hareket eden damat adayları, komik ve bir o kadar da dramatik bir yarışa girer.

Yorum Yazın