Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Yasemin Gülgör, saçları kazıtmanın saç dökülmelerini önlemediğini ifade ederek, kıl köklerinin kesilmesinin sağlıklı bir yöntem olmadığını söyledi.
Kötü beslenme, genetik faktörler, stres gibi birçok nedenin saç dökülmesine yol açtığını belirten Yasemin Gülgör, halk arasında sıkça uygulanan saç kazıtma işleminin doğru bir yöntem olmadığını dile getirdi. Saç kazıtmanın saçları güçlendirmek ve yoğunlaştırmak adına hiçbir etki göstermediğinin altını çizen Gülgör, doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
Saç kazıtmanın hiçbir faydası yokmuş
Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Yasemin Gülgör, "Saç kazıtmanın saç sağlığına hiçbir faydası bulunmamaktadır. Saç güçlendirmek ve yoğunlaştırmak adına birçok insan saçlarını kazıtmaktadır. Öncelikle saçların güçsüz kalmasının, dökülmesinin nedenleri araştırılmalıdır. Uzmanlar tarafından yapılacak inceleme neticesinde belirlenecek sebepler ışığında bir tedavi süreci izlenmelidir" dedi.
Bilimsel olmayan yöntemlerin kullanılarak saç sağlığına zarar verilebileceğine dikkat çeken Gülgör, "Bilimsel olmayan yöntemler yerine cildin altındaki saç köklerini güçlendirici tedaviler uygulamak en akılcı yöntemdir. Uzmanlara danışılarak saç dökülme seyrine uygun tedaviler yaptırmak daha başarılı bir tedavi şeklidir. Kaliteli kıl köklerine sahip olmak için B7 vitamini yönünden sağlam olmanız gerekmektedir. Sağlıklı beslenerek saç yapınıza uygun ürünlere yönelerek saç sağlığınız için bir adım atabilirsiniz. Saçlarınızda egzama veya kepeklenme rahatsızlıklar varsa, dermatoloji uzmanlarına başvurularak önerdikleri şampuanları kullanmanız en doğru yöntem olacaktır" dedi.

Yorum Yazın