Özellikle 1 Kasım seçimleri öncesi yaptıkları yayınlardan dolayı başta A Haber TV olmak üzere, Ülke Tv , Tvnet , Kanal 7 ve diğer bazı özel televizyon kanallarına çok ağır cezalar verilmiştir. Bu cezalar hem para cezasını, hem de yayın durdurma cezalarını içermektedir.

RTÜK tarafından uygulanan bu cezaların gerekçesi olarak, her siyasi partiye eşit yayın ve haber hakkı tanınmadığı, bir siyasi partiye propagandasını yapmakta fazla yer verildiği iddiası gösterilmektedir.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, bu cezalar bir yandan yasak uygulanan TV kanalllarının düşünce özgürlüğünü, diğer yandan dinleyen ve takip edenlerin haber alma özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Bu yönü ile insan hakları ihlali yapılmaktadır. Suç ve cezada şahsilik ilkesi kadim bir kuraldır. Bu cezalarla konu ile ilgisi olmayanlar da haksızlığa uğratılmaktadır.

Öte yandan şiddeti teşvik eden, müstehcenliği, ahlaksızlığı yayan, milli ve manevi değerlerimizi tahrip eden, ayrımcılık oluşturan, ailenin kutsiyetini zedeleyen yayınlar karşısında etkili bir yaptırım uygulamaktan uzak duran RTÜK düşünce özgürlüğünü kısıtlama konusunda neden bu kadar gayretlidir. Yerli ve yabancı film ve programlardaki gerçekdışı ve alaycı Osmanlı düşmanlığı, çarpık aile düzeni ve çıplaklık kültürünü teşvik, argo konuşmanın olağanlaşması toplumun önemli bir kesimini rahatsız ettiği halde bu konularda yeterli önlem almayanlar, bir siyasi düşünceye karşı harekete geçebilmiştir. Burada bir siyasi düşüncenin susturulması için kamu gücünün kullanılması sözkonusudur.

Hakaret, tehdit, şiddeti teşvik olmakdıkça tüm düşünceler özgürce ifade edilmeli, toplum dilediğini seçmelidir.

Özel TV kanallarına tüm siyasi partilere eşit yer verme dayatması kanuni olsa da hukuka aykırıdır. Kimse benimsemediği bir görüşü yaymak zorunda bırakılamaz. Devlet TV si için eşitliği bozmaması için önlem alınması ayrıdır.

Zaten basılı yayınlar için uygulanmayan kotanın, görsel medya için uygulanması da ayrı bir çelişkidir. Durdurulan TV yayını yerine RTÜK tarafından gönderilen yayınların çok eski olduğu için seyredilemez mahiyette olması da ikinci bir cezalandırma yoludur. Böylece seyirci kaybı da oluşturulmaktadır.

Darbe dönemi anlayışını çağrıştıran bu yasakçı tutumun derhal sona erdirilmesi için RTÜK üzerine düşeni yapmalı, aksi halde halk adına TBMM harekete geçerek hakkın kötüye kullanımının önüne geçmelidir.

Biz İSTOK olarak yasaklardan değil, özgürlüklerden yana tavrımızı sürdüreceğiz.17/12/15

Av.M.Halit ÇELİK

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu(İSTOK)

Dönem Başkanı

IMG-20151217-WA0013 IMG-20151217-WA0010

Yorum Yazın