ROP Cihazı Şimdi Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde…

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, “Dijital İndirekt Oftalmoskop Cihazı”ile teşhis edilen Prematüre Retinopatisi (ROP) Hastalığında tanı merkezi ünvanı kazandı.

1 (1) 2 (1)

İzmir Kuzey KHB Genel Sekreterliği’ne bağlı sağlık tesisleri arasında sadece Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik EAH’sinde tanı ve tedavisi yapılabilen “Prematüre Retinopatisi Hastalığı” şimdi Buca KDÇH Hastanesi’ne alınan son teknoloji cihaz ile Prematüre bebeklerin tedavi oldukları Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde muayeneleri yapılarak teşhis edilebiliniyor. Ayrıca taşınabilme özelliği olan cihaz ihtiyaç duyulan her yerde dijital görüntü alma imkânı sağlıyor.

Prematüre Retinopati Hastalığının Teşhisi Hayati Önem Taşıyor…

Cihazın temin edilmesi ile iki ay önce başlayan muayeneler belli özelliklere sahip bebeklerde rutin olarak uygulanıyor. Prematüre doğan özellikle 32 haftadan önce ve 1500 gr altında doğum ağırlığına sahip olan bebekler risk grubu olarak değerlendiriliyor. Hastalığın şiddetine göre bebek yaklaşık 50. haftaya ulaşana kadar 1-3 haftada bir düzenli olarak kontrol ediliyor. Tedavi edilmezse şaşılık, glokom, katarakt, optik atrofi gibi hayatı etkileyen birçok hastalığa neden olan Prematüre Retinopati Hastalığının teşhisi hayati önem taşıyor.  Tedavi olan bebeklerde ise rutin olarak 6 ayda bir pediatrik göz muayeneleri yapılarak sonradan oluşabilecek etkileri ortadan kaldırılıyor ve hastalığın önüne geçilebiliniyor.

ROP muayenesini yapmak için özel olarak eğitim alan Göz Doktoru Uzm. Mustafa Kızıloğlu, “Eskiden kullanılan cihazlarda dijital kayıt yapma imkânımız yok iken yeni alınan son teknolojiye sahip bu cihazla kayıt yaparak arşiv oluşturabiliyoruz. Bu sayede görüntüler aile ile paylaşılarak farkındalık yaratabiliyor, aynı zamanda hastalığın gelişimini daha net biçimde izleyebiliyoruz. Prematüre Retinopatisi için risk faktörlerini taşıyan tüm bebeklerin hayatları boyunca rutin göz muayeneleri aksatılmadan yaptırılması gerekmektedir. Çünkü bu hastalık bir ömür boyunca faklı zamanlarda ve farklı bulgularla karşımıza çıkabiliyor. Biz muayenesini yaparak Prematüre Retinopatisi hastalığını teşhis ettiğimiz bebeklerimizi bu hastalıkta tedavi merkezi olan SBÜ İzmir Tepecik EAH’ne sevk ediyoruz. Ben bu cihaza ihtiyaç duyan tüm bebeklerimiz adına Dijital İndirekt Oftalmoskop Cihazını bize kazandıran Kuzey KHB Genel Sekreterliği’ne çok teşekkür ederim.” dedi.

Prematüre Retinopatisi ROP Nedir?

Zamanında doğmuş bebeklerde göz damarlanması tam olarak oluşmuşken, prematüre doğan bebeklerde doğum haftası ne kadar küçükse damarlanma o kadar eksiktir. Bebeklerin prematüre doğmasının haricinde, çoğul gebelikler, konjenital kalp hastalıkları, sepsis, kafa içi kanamalar, kan transfüzyonu ve oksijen tedavisi göz damarlanmasını etkileyen faktörler arasındadır.

Prematüre Retinopatisinde tarama ve tedavi kadar önemli diğer bir unsur da olayın ailevi ve sosyal boyutudur. Prematür bebeğin ebeveynlerinin erken dönemde çocuklarında Prematüre Retinopatisi gelişimi olasılığından haberdar olmaları ve bunun dikkatli ve düzenli takip gerektirdiğini bilmeleri gerekir.

Yorum Yazın