Son zamanlarda ayçiçek yağına gelen zamlar Türkiye’nin gündeminde. Buna yönelik olarak Posta ve Telgraf Teşkilatı’ndan (PTT) ayçiçek yağı ve temel gıda ürünlerindeki zamlara yönelik hamle geldi. PTT kooperatiflerle satış ortaklığına giderek internet üzerinden indirimli satış yapacak. Peki, PTT ayçiçek yağı ne zaman satışı ne zaman başlayacak?

 

PTT ayçiçek yağı fiyatı ne kadar? PTT ayçiçek yağı nasıl alınır? BİM A101 ŞOK ayçiçek yağı fiyatları son günlerde yükselişiyle dikkat çekiyor. Birçok markette ayçiçek yağı fiyatları hızla yükseliyor. Bu yükselişin ardından PTT ucuz ayçiçek yağı satışına başlıyor.

 

 

PTT AYÇİÇEK YAĞI NASIL ALINIR?

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO),Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ),Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve Çaykur ürünlerinin de online satış yapan PttAVM.com’a dahil edilerek, bu kooperatiflerin şubesinin bulunmadığı yerlerde de internet üzerinden indirimli ürün satılacak.

PTT ayçiçek yağı satışı ne zaman başlıyor? PTT ucuz ayçiçek yağı ne kadar  olacak?

PTT “pttavm.com” adresi üzerinden ayçiçek yağı satacak. Peki PTT ayçiçek yağı litrelik ve 5 lt satışı fiyatları ne kadar? PTT ayçiçek yağı kaç para? Tarım kredi ayçiçek yağı 5 lt fiyatı pttavm.com’da ne kadar? 5 lt ayçiçek yağı en ucuz nerede satılıyor? Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO),Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ),Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve Çaykur ürünlerinin de online satış yapan PttAVM.com’a dahil edilerek, bu kooperatiflerin şubesinin bulunmadığı yerlerde de internet üzerinden indirimli ürün satılacak.

 

Ayçiçek yağında son 3 aydaki fiyat artışı yüzde 40’ı buldu. 5 litrelik yağın fiyatı 80 liraya yaklaşmış durumda. Bu fiyat artışının arkasında küçük çiftçiliği tasfiye ederek ülkeyi küresel şirketlerin pazarına dönüştüren tarım politikaları ile halkın ayçiçek yağından başka yağ tüketemeyecek durumda olması yatıyor.

Ayçiçeği üretimi ile ilgili farklı veriler var. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı üretim verileri ile Trakya Birlik ve diğer kurumların verileri arasında da önemli farklılıklar var. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, Trakya Birlik gibi sektörün önemli kuruluşları ayçiçeği tohumu üretiminin 2019 yılında 1 milyon 450 – 1 milyon 500 bin ton olduğunu kabul ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu ile Tarım Bakanlığına göre ise yağlık ayçiçeği üretimi 1 milyon 915 bin ton. Tarım Bakanlığı çiftçinin prim dosyalarındaki beyan edilen alanı ortalama verimle çarparak üretim verisini buluyor. Oysa fiili olarak üretim çok daha düşük. Bu yıl üretimin yüzde 20 azaldığı ve Trakya Birlik’e göre ülke genelindeki yağlık ayçiçeği üretimi en fazla 1 milyon 250 bin ton olacak. Fiyat artışının önemli nedenlerinden birisi üretimdeki bu düşüş olduğu ifade ediliyor.

5 litrelik ayçiçek yağı PTT'de 85, markette 74 TL - Ekonomi haberleri

PTT’NİN İNDİRİMLİ ÜRÜN SATACAĞI DUYURULMUŞTU

Temel gıda ürünleri ve ayçiçek yağı fiyatlarında önlenemeyen artışa çare olarak PTT’nin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve Çaykur ürünlerinin de online satış yapan PttAVM.com’a dahil edilerek, bu kooperatiflerin şubesinin bulunmadığı yerlerde de internet üzerinden indirimli ürün satışına başlandığı duyurulmuştu.

Aynı marka 5 litrelik ayçiçek yağının büyük marketlerde 74,95 TL’den satıldığı, e-ticaret sitelerinde 78 liradan başlayarak satıldığı görüldü. PttAVM.com’da ise aynı ürünün fiyatı 65,01 TL.

ERDOĞAN: AĞIR CEZALAR SİZLERİ BULABİLİR
Meyve, sebze ve bakliyatta ciddi fiyat artışlarının olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada, Ticaret Bakanlığı’nın denetimleri artırdığına dikkat çekerek “Önümüzdeki bir ay içerisinde biz bu işi çok daha kontrollü bir şekilde yürüteceğiz. Çünkü vatandaşın bu noktada ezilmesine tahammül edemeyiz. Beyaz ette kırmızı ette aynı süreci takipte tutuyoruz, takipte tutmaya da devam edeceğiz. Buradan bütün esnaflarımıza sesleniyorum. Eğer bu süreci böyle devam ettirecek olursanız çok ağır cezalar sizleri bulabilir. Lütfen yaptığınız işi hakkıyla yapın ve vatandaşımıza da zulmetmeyin.” dedi.

PTT, İndirimli ayçiçek yağı,zeytinyağı,şeker, bakliyat,un,tuz,salça gibi  temel gıda ürünleri satacak - YouTube