Seda Bağcan, şifa, müzik ve bilimi buluşturduğu bestelerini, dünyanın en eski ve en yüksek piramidi olarak tanımlanan Bosna Güneş Piramidi’nde dünya barışı için söyleyecek

Yaz Gündönümü kutlamasını özel bir frekans alanına sahip Güneş Piramidi’nde yapan yüzlerce katılımcıyla burada bir araya gelecek olan sanatçıya, kendisi gibi müzisyen olan kardeşleri Sonat ve Serenad Bağcan da eşlik edecek.

Konser, 20 Haziran Pazartesi günü, saat 18.00’de, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarla, Saray bosna’nın 30 kilometre batısındaki Visoko kasabasında bulunan ve yapılan araştırmalara göre dünyanın en eski ve en yüksek piramidi olarak tanımlanan Güneş Piramidi’nin tepesinde gerçekleştirilecek.

Mantra müziği ile Türk ezgilerini harmanlayan sanatçı, müziğin iyileştirici ve rahatlatıcı etkisini biraraya getirdiği konserde izleyicilere unutulmaz bir akşam yaşatacak.

Seda Bağcan, geçen yıl da aynı dönem, Güneş Piramidi’nde özel bir konser vermiş, katılımcılar sanatçıyla birlikte dünya barışı ve huzuru için meditasyon yapıp, mantralar söylemişti.

Sanatçı, Güneş Piramidi tepesinde gerçekleştirilecek bu konseri, Bosna Piramitleri’ni keşfeden arkeolog yazar Dr. Semir Osmanagic’in özel daveti üzerine bu yıl da tekrarlıyor.

-ULUSLARARASI KATILIMCILAR İÇİN İNTERAKTİF KONFERANS-

Seda Bağcan, Dünya Barış Turnesi kapsamında geldiği Bosna’da bir dizi etkinliğe katılacak.

Sanatçı, 17 Haziran 2016 tarihinde, Hikmet Barutçugil ve Aydın İldem’in beraber hazırladığı ‘’Boğaziçi’nden Saraybosna’ya’’ adlı ebru ve resim sergisinin açılış konserini verecek. Sergi açılış konseri Saraybosna’da bulunan Galeri Preporod’da gerçekleştirilecek.

Seda Bağcan, 19 Haziran Pazar akşamı saat 19.00’da da, uluslararası katılımcıların yer aldığı bir grupla ‘’Ses ve Nefesin Gücü’’ başlıklı interaktif bir konferansta biraraya gelecek.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki Parc Hotel’de gerçekleştirilecek konferansta, sanatçı ses ve nefesin insan hayatındaki yeri ve önemi üzerine yapacağı sunumda, müzik ve bilimin şifa ile buluştuğu noktaların ipuçlarını katılımcılarla paylaşacak. İnteraktif konferansta, katılımcılar mantra, hareket ve nefes egzersizleriyle keyifli zaman geçirecekler.

-BOSNA PİRAMİTLERİ HAKKINDA-

Arkeolog yazar Dr. Semir Osmanagic tarafından 2005 yılında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın 30 kilometre batısındaki Visoko kasabasında bulunan Bosna Piramitleri, Avrupa’da keşfedilen ilk piramitler olarak biliniyor.

220 metreyi aşkın yüksekliği bulunan Bosna Güneş Piramidi, Mısır’ın 147 metrelik büyük piramidinden daha yüksek.

Karbon testleri, Piramidin üzerindeki beton bloklar arasında bulunan toprak parçalarının 12 bin yıllık olduğu doğruluyor. Bu veriler Güneş Piramidi’ne dünyanın en eski piramidi olma unvanını veriyor.

Piramidin zirvesinde 4.5 metre çapında, 28 kHz frekansında bir elektromanyetik enerji alanı dikey olarak yükseliyor. Piramit ayrıca hayvanları bölgeye yaklaştırmayan bir ultrases yayıyor.

Bosna Jeodezi Enstitüsü’ne göre, Bosna Güneş Piramidi, 0 derece hata, 0 dakika ve 12 saniyeyle, manyetik kuzeye doğru en keskin oryantasyona sahip bulunuyor.

-SEDA BAĞCAN KİMDİR?-

Dünya müzik otoritelerince ‘Mantra Müziğinin Cennetten Gelen Sesi’ olarak adlandırılan Seda Bağcan, müzik yaşamına çok küçük yaşlarda; henüz 6 yaşında, Ankara Radyosu Türk Müziği Korosu ve Saz Ekibi ile ilk konserini vererek başladı, 7 yaşında piano ve armoni dersleri aldı. Ankara Müzik Derneği Çocuk Korosu, TRT Ankara Çoksesli Gençlik Korosu’nda uzun yıllar şarkı söyledi. Ankara Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu çeşitli operetlerde ve operalarda rol alan Seda Bağcan, üniversite yıllarında da pop ve jazz orkestralarıyla çalıştı, konserler verdi, Türkiye’de Eurovision Şarkı yarışması elemelerine, Kuşadası Festivali’ne ve Altın Anten gibi müzik yarışmalarına katıldı.

Seda Bağcan, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra Biomedikal (Tıbbi elektronik) Mühendisliği dalında uzmanlaştı, Türkiye’de ve Almanya’da Tıbbi Diagnostik alanının önde gelen şirketlerini kurdu ve yönetti.

Ailede ciddi bir rahatsızlığa çare bulma araştırmaları sırasında yardımcı tıp yöntemleriyle tanışıp bu alanda çalışmalar yürüten Seda Bağcan, Reiki, Reconnection (Tekrar Bağlantı Şifası) ve Deeksha uygulayıcısı, Signature Cell Healing (İmza Hücresi Şifası) öğretmeni, Acoutonics Sound Healing (sesle şifa), EFT, Emotrance ve SCIO Quantum Biofeedback uygulayıcısıdır.

İnsanların kişisel gelişim süreçlerine yardım ederek kendi potansiyellerine ulaşmalarına rehberlik ettiği gibi; onların hastalıklardan kurtulması, önemli zararlı alışkanlıklarını bırakması, zihinlerini sakinleştirmeleri, farkındalıklarını artırmaları konularında yol göstermekte olan Seda Bağcan’ın hayat tutkusu “şifa, müzik ve bilim” den oluşuyor.

1990’lardan bu yana Hatha Yoga, Ashtanga ve Jivamukti Yoga ve Kundalini Yoga yapan ve Naam Yoga öğretmeni olan sanatçı verdiği yoga dersleri yanında; yurtiçinde ve yurtdışında pek çok ülkede, evrensel kadim bilgilerin de paylaşıldığı “Şifa, Müzik ve Bilimin Buluşması” konulu workshoplar ve seminerler veriyor.

Yoga etüd ve etkinlikleri süresinde mantraları tanıyan, mantra müziğiyle Türk ezgilerini buluşturma fikrinden yola çıkarak, son derece titiz bir çalışma sonucu oluşturduğu bestelerini, önce ilk albümü “Sunrise” ve ardından ikinci albümü “Remember”la dinleyicilerine sunan Seda Bağcan, daha sonra; 2012 yılında, “Neyim” adlı albümüyle izleyenlerine seslendi. “Sufi Soul” CD serisinin ilk çalışması olan “Neyim”de sanatçı, sözleri Emrehan Halıcı’ya ait olan besteleriyle, sufizm felsefesini; yalın, saf ve derin bir üslupla anlatıyor.

Müzikalite ve felsefesi yönünden “eşsiz” nitelikteki çalışmalarını, özenle oluşturduğu albümlerle müzikseverlere ulaştıran Seda Bağcan’ın 2013 yılında yaptığı 4. albümü, “I am that I am” adını taşıyor.

“Sonsuza kadar” sürmesini dilediği “Dünya Barış Turnesi” kapsamında; Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinde konser vermekte olan Seda Bağcan, “İnsanlığın Gelişimine ve Sürdürülebilir Eğitimine Adanmışlığı” nedeniyle, kendisine; Romanya, Spiru Haret Üniversitesi tarafından verilen “Diploma of Excellence”a sahip.

Müzik dünyasında Seda Bağcan, yayımlandığı ülkelerde büyük beğeni kazanan albümleriyle, “Cennetten gelen mantra müziğinin parlayan güneşi” olarak anılıyor.

Yine tüm bestelerin Seda Bağcan’a ait olduğu, beşinci albümü “MIRACLE” , gerçekten; bu “parlayan güneş”in “MUCİZE”si gibi!

2014 yılından itibaren albümleri tüm dünyada New Age müziğin 15 kere Grammy’e aday olmuş duayeni Kitaro’nun da şirketi olan Domo Music tarafından temsil edilmekte.

Yorum Yazın