Yılın neredeyse 300 gününü güneşli geçiren İzmir’de vatandaşların açık havada spor yaparak zinde kalmasını sağlamak için çalışan Konak Belediyesi, ilçenin dört bir yanındaki parkları spor aletleriyle donattı.

Konak Belediyesi, ilçe genelindeki parklarda başlattığı bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler son olarak aralarında Adile Naşit, Tülay Aktaş, Behçet Uz ve Aydın Erten’in de bulunduğu 18 parkta geniş kapsamlı çevre düzenlemesi yaptı. Daha modern ve yeşil bir görünüme kavuşan parklar yeni oyun ve spor alanlarıyla zenginleştirildi. Spor alanı olmayan parklarda yeni alanlar açılırken, buralara 100’ün üzerinde spor aleti monte edildi.

HEM SOSYALLEŞ HEM FORMDA KAL

Her yaştan ve her kesimden vatandaşın buluşma ve form tutma merkezi haline gelen parklar açık havada spor yapmak isteyenlerin akınına uğramaya başladı. Spor aletlerinden en çok faydalananlar ise kadınlar oldu. Spor salonlarına gidecek durumu olmayan ancak form tutmak isteyen Konaklı kadınlar, evlerine en yakın mesafedeki parklara giderek açık havada spor yapma imkanı buluyor. Komşularıyla birlikte güne sporla başlayan kadınlar, hem sosyalleşme olanağı buluyor hem de spor yaparak formda kalıyor. Zemini kauçuk malzemeyle kaplanarak güvenli hale getirilen spor gruplarında mekik, barfiks, step ve bisiklet, çiftli makas, havada yürüme, direksiyon, bacak itme, bel çevirme, uzun yürüme spor aletleri ile kalça ve beli çalıştıran aletler yer alıyor. Spor aletleri üzerlerinde uzmanlar tarafından hazırlanan bilgilendirme notları da bulunuyor. Bu notlar hem kullananlara kolaylık sağlıyor hem de olası yanlış kullanımlarda doğabilecek sakatlanmaları önlüyor.

HERKES SPOR YAPSIN

Parklara yerleştirilen spor aletlerinde engelli vatandaşlar da unutulmadı. Vatandaşlardan gelen talepler dikkate alınarak bazı parklara engelsiz spor aletleri yerleştirildi. Yürütülen düzenleme çalışmalarından oldukça memnun olan vatandaşlar yenilenen parklara tam not verdi. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise yürüttükleri bakım ve yenileme çalışmalarının önümüzdeki süreçte de devam edeceğini söyledi.

haber201512211169954 haber2015122111553861

haber2015122111658639 haber2015122111640256

Yorum Yazın