Ak Parti İzmir İl Başkanı ve 24. Dönem Milletvekili Aydın Şengül, Bağımsızlık Mücadelemiz konulu söyleşide Ege Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Şengül, bugünkü ekonomik kuşatma girişimlerini de ele alan Türkiye’nin tam bağımsızlık mücadelesini anlattı.

Ege Üniversitesi Kültür Sanat Evinde gerçekleşen Bağımsızlık Mücadelemiz konulu söyleşinin konukları Ak Parti İzmir İl Başkanı ve 24. Dönem İzmir Milletvekili Aydın Şengül ile ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı oldu.

Ege Üniversitesi öğrencilerinin salonu tamamen doldurduğu söyleşide Türkiye’nin 1923 ve daha sonraki dönemde verdiği tam bağımsızlık mücadelesini anlatan Başkan Şengül, dünyayı yöneten üst aklın, bir çok Müslüman ülkede yaptığı gibi Türkiye’yi de parçalayıp daha önceden devşirdiği kişilerle yönetmek istediğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında tam bağımsız bir Türkiye kurmak istediğini de belirten Şengül, ancak büyük savaşlardan yeni çıkmış, yetişmiş tüm insanlarını kaybetmiş, ekonomisi harap olmuş o günün Türkiye’sinde bunu yapmanın çok zor olduğunu kaydetti.

Şengül, günümüzde açık bir savaşa dönüşen bu tam bağımsız Türkiye mücadelesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Türkiye, Kurtuluş Savaşında Atatürk önderliğinde tam bağımsızlık mücadelesi verdi. Türkiye Cumhuriyetini kurarken de Atatürk’ün hayalinde tam bağımsız Türkiye vardı. Ama bir ülke için tam bağımsız demek istiyorsanız; güçlü bir ekonomi, güçlü bir askeriye, güçlü beyinler, iyi sanatkarlar gerekiyor. Oysa Türkiye bu değerlerinin birçoğunu yitirdiği bir savaştan yeni çıkmıştı.”

DOĞRUDAN KONTROL EDEMEZLERSE DEVŞİRMELERLE YÖNETİRLER

Büyük güçlerin dünya üzerinde kurduğu sömürge düzeninden örnekler veren Başkan Şengül, İngilizlerin, o günkü askeri potansiyeli ile çok büyük bir nüfusa sahip olan Hindistan’ı kontrol etmekte zorlandığını ve ‘İngiliz Hintliler’ yani devşirmeler yetiştirerek, bu işi çözdüğünü anlattı. Bu yöntemin büyük güçler tarafından halen kullanılmakta olduğunu kaydeden Şengül; yaklaşık 40 yıl boyunca yetiştirilen ve devletin bütün kurumlarına yerleştirilen FETÖ hainleri ile bu yöntemin Türkiye üzerinde de denenmek istendiğini kaydetti. Şengül, ancak Türk milletinin dün olduğu gibi bugün de oynanan tüm oyunların farkında olduğunu ve 15 Temmuz’da dik durarak FETÖ’nün hain girişimini önlediğini söyledi.

Türkiye’yi zayıf düşürerek, kendileri tarafından yönetilebilir hale getirmek için üst aklın sadece FETÖ’yü değil, tüm enstrümanları kullandığını da vurgulayan Şengül, hain FETÖ darbe girişiminden önce benzer bir kuşatma girişiminin PKK üzerinden kurgulandığını, ancak kader birliği yapmış Türk, Kürt ve tüm vatandaşlarımızın bu girişimi de boşa çıkardığını söyledi.

HER ŞEY DOLARIN KRALLIĞI İÇİN

Bütün bu Türkiye’yi kuşatma girişimlerinin akamete uğratılması üzerine bugünlerde son bir umutla ekonomik bir saldırının başlatıldığını hatırlatan İl Başkanı Aydın Şengül, “Sayın Cumhurbaşkanımız ne dedi? Ben dolara bağlı ticaret yapmak istemiyorum. Türkiye, işte Rusya ile başka ülkeler ile kendi para birimi üzerinden ticaret yapmaya başladı. Bu girişim üst aklı korkuttu. Türkiye bu işi başarırsa doların dünyadaki hakimiyeti biter, doların hakimiyeti biterse büyük güçlerin hakimiyeti sarsılır’ diye Türkiye’yi kıskaca alma girişimlerini hızlandırdılar” dedi.

GENÇLER, OYUNUN FARKINDA OLUN!

“Onlar parçalı yönetim istiyorlar ve kendi devşirmeleri üzerinden istedikleri kararları aldırmaya çalışıyorlar’ diyen İl Başkanı Aydın Şengül, gençlere çağrıda bulunarak, “Gençler, bunları bilerek kendinizi geleceğe hazırlayın” dedi.

IMF TEMSİLCİLERİNİ HATIRLAYAN VAR MI?

ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı da gazetecilik anılarından örnekler vererek, “Biz zamanlar biz gazeteciler için en popüler haberler IMF Temsilcilerinin Ankara’ya gelip gidişleriydi. Hatta onlar o kadar önemli kişilerdi ve o kadar çok benimsenmiştik ki, onlarla ilgili magazin haberleri dahi yapılırdı. Oysa Türkiye bugün IMF borç veren ülke konumuna gelmiştir. Tabi şimdi 16 yıllık istikrarlı bir hükümet dönemini yaşadınız o yüzden yaş itibariyle aranızda IMF Temsilcilerini hatırlayanınız muhtemelen yoktur” diye konuştu.

Başkan Aydın Şengül ve gazeteci Şebnem Bursalı, söyleşiyi Ege Üniversiteli gençlerle selfie çekerek sonlandırdı

Yorum Yazın