vail vali 2 vali 3

İzmir Valiliği(BHİ) “Organik Bebek Odası Giyimi, Yapımı ve Pazarlaması İle Dezavantajlı Gruplara Sürdürülebilir Gelir Kazandırılması Projesi”, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Bayraklı Kaymakamlığı, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği,  İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Yardımlaşma Vakfı, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve İl Dernekler Müdürlüğü ortaklığında ekonomik açıdan dezavantajlı 15 bayana yönelik düzenlenen “Organik Bebek Odası ve Giyimi Yapımı ve Pazarlaması ile Dezavantajlı Gruplara Sürdürülebilir Gelir Kazandırılması Projesinin açılışı” gerçekleştirildi.
Bayraklı Refik Şevket İnce Mahallesinde düzenlenen törene; İzmir Valisi Mustafa Toprak, Bayraklı Kaymakamı Adem Arslan, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkan Yardımcısı Zafer Göynügür ve Proje Koordinatörü Nebahat Kılıç, daire amirleri ve kursiyerlerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkan Yardımcısı Zafer Göynügür ve Proje Koordinatörü Nebahat Kılıç proje hakkında brifing verdiler.
Brifingde; Proje kapsamında İlçemiz Refik Şevket İnce Mahallesinde kiralanan kurs binasının 2 odası atölye, 1 odası da kursiyer çocukları için kreş olarak kullanılmaktadır. Atölyelerde dikiş, recme ve overlok işlemlerini gören 19 dikiş makinası bulunmaktadır. Eylül 2015 yılında başlayan ve 1 yıl süre ile devam edecek olan kurs bitiminde kursiyerlere sertifika verilecek olup proje dâhilinde İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız tarafından KOSGEB desteği ile kursiyerlerimize girişimcilik kursu verilerek kendi işyerlerini açıp hibe kaynaklarından da yararlanabilme imkânı sağlanacaktır.
Bunun yanı sıra kursiyerlerimizin çocuklarının daha iyi bir ortamda kreş hizmeti alabilmeleri için şu an mevcut binada olan kreş, İlçe Kaymakamımızın katkı ve talimatları ile İlçemiz Ticaret Borsası İlkokulunun ana sınıfında devam edecektir.
Sürdürülebilir Gelir Kazandırılması Projesinin açılışında konuşan Vali Toprak; “İmkân oluşturmak Dernek aracılığıyla yapılıyor, önemli bir çalışma, çünkü sivil toplum olunca katkılar arayışlar ve üretilen ürünlerin  satışı gibi durumlar meydana gelebilir.  Ama onunla birlikte kaymakam beyle girişimcilik kursuda verilmesi planlanıyor.
Şimdi KOSGEB’den hükümetin çıkardığı bir proje var girişimcilik kursu sertifikası veriyor sizler o girişimcilik sertifikası ve onun öncesinde almış olduğunuz eğitim ile ki 2-3 hafta sürüyor orada girişimci nasıl olmalı, bir iş yeri açtığında nasıl başarılı olmalı onların bir takım kuralları anlatılıyor. Sonra o girişimcilik belgesine dayalı olarak eğer bir iş yeri açacaksanız 30 bin –TL hibe, 70bin –TL geri ödenmek üzere ama faizsiz böyle bir imkân sunuyorlar.
Ev kadınlarının el becerilerini geliştirme, meslek edinme ve ev ekonomisine katkıda bulunmaları son derecede önemli
Eğer ki böyle bir girişimcilik kursu ve böyle bir iş yeri açma sansınız varsa bir kişi açar diğerleri de yanında çalışır. Ondan sonra o genişletilir. Bu imkânlar var bu imkânlardan faydalanmak lazım.
Ayakların üstünde durabileceği bir girişimci ruhuna sahip olabilir. Kadınlarımız daha bilgili, ayağını yere basabilen, kendine güvenen olursa bayanlarımızın, annelerimizin, bacılarımızın yetiştirdiği çocuklar kendine güvenen çocuklar olacak. Geleceğe daha güvenle bakacak. Onun için sizinde eğitimli olmanız lazım, size de fırsat verilmesi lazım. İnşallah bu üretim sonrası tıkanıklarda giderilse burada önemli olan balık tutmayı öğrenmek öğrendikten sonrası kolay.
İlçe Kaymakamımıza Adem Beye çok teşekkür ediyorum, kendini tebrik ediyorum. Evde yaşlı,  kendine bakamayan insanlara  bakılması amacıyla bakıcı kursu açtılar ve kursa katılanlar şimdi güzel şartlarda iş buldular ve hem evlerini geçindiriyorlar ve hemde bakım ihtiyacı olanlara katkı sağlıyorlar.  Bu sizlerin içinde bulunduğunuz ve üretiminde bulunduğunuz organik tekstil Projesi’de çok hayırlı bir iş.  Bir şey üretilmeye başlandı mı gerisi gelir. Hallolmayacak bir mesele yoktur.  Pazarlamasına da çözüm bulunur. Allah Devlete millete zeval vermesin. Allah Devletimizi milletimizi var etsin.
Çok teşekkür ediyoruz böyle bir proje için. İyi ki hazırlamışsınız.  İçişleri Bakanlığı Derneklere Dairesine sağladıkları mali kaynak desteği için teşekkür ediyoruz. sivil toplumun geliştirilmesi ve sivil toplum aracılığıyla önemli projelerin desteklenmesi ve dezavantajlı birimleri, bireylerin toplumla entegrasyonu, kendi ayaklarının üstünde duracak şekilde  hanımlar için yapılabileceği projeler ile ekonomik, sosyal , kültürel yetkinliği sahip olmasını sağlamış oluyor,  teşekkür ediyoruz.
Mutlaka sivil toplum ayağı var ki bir proje hazırlamak, onu sivil toplumun gereği olarak toplumun hissiyatlarıyla hassasiyetleriyle değerleriyle değerlendirerek  bir proje ortaya koymak, sizi de tebrik ediyorum. Ekoloji Derneğine kadınlarımızın kızlarımızın ihtiyaç alanlarına konu olacak şekilde ayaklarının üstünde duracak şekilde proje hazırlaması çok önemlidir, katkı sağladınız, teşekkür ediyoruz.
Sivil toplum olarak farkındalık oluşturmak gerekir
Şüphesiz ki bu çalışmalarda  sivil toplum ayağı var ve yine  maddi açıdan katkı sağlayanlar var. Ben eminim ki sizler sivil toplum olarak sadece bu kaynak değil ilave farkındalık oluşturacak ve gönlünde yüreğinde,  insanlarımızın daha iyi noktalara gelmesi için onlarında vicdani ve ahlaki değerlerinin de katkısını koyacak biçimde katkılar sunduklarını biliyorum. Onlara da teşekkür ediyorum.  İsmi olmayan kahramanlara.  Bir taraftan da şüphesiz ki bu projeleri Devletimizin kurumları ile iş birliği halinde yapıyoruz. İlçe kaymakamımıza, milli eğitim müdürlüğümüze, halk eğitimimize, sosyal yardımlaşma dayanışma vakfının yapmış olduğu katkılar varsa onlara da çok teşekkür ediyorum. Ve tüm buradaki sivil toplum devlet iş birliğinde ortaya çıkan projeye katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Projenin faydalanıcısı  olan bayanlarımıza,  hanımefendilerimize, kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz ki bu projeye inandılar güvendiler ve projenin yürütümü için buraya geldiler.
Arkadaşlarımızın da ortaya koymuş olduğu bu güzel projeden, yarın öbür gün sizler de  edinmiş olduğunuz bilgiler ile ayağınızın üstünde durabilecek,bir takım güzel üretimler yapabileceksiniz. Bu işbirliğini daha da önemli bir noktaya getiren bence organik bir üretimin olması, ekolojik diyoruz bu manada herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Emeği geçen başta Bayraklı Kaymakamlığı olmak üzere İl Dernekler Müdürlüğü, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneğinin yetkililerine, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ve İlçe Halk Eğitim Merkezine teşekkür ediyorum, bu tür çalışmaların artırılarak devam edilmesini istiyorum.” dedi.

Yorum Yazın