İzmir’in Aliağa ilçesinde, yaklaşık 5 ay önce yol kenarında cesedi bulunan ve cinayete kurban gittiği tahmin edilen kimliği belirsiz kadının Kazakistan uyruklu Katya Sadıkova’ya ait olduğu tespit edildi. Jandarma ekiplerinin kadının kimliğini kalçasındaki platinin seri numarasından belirlediği öğrenildi.
Geçtiğimiz Ağustos ayında, Çanakkale-İzmir karayolunun Şakran Mahallesi İncirlik mevkiinde, Aliağa İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından kimliği belirsiz bir kadın cesedi bulundu. 1,65 boyunda, üzerinde çiçek motifli elbise, gümüş rengi ayakkabı bulunan 30-35 yaşlarında olduğu tahmin edilen kimliği belirsiz kadının cinayete kurban gittiği ve bir aracın cesedi yol kenarına attığı tahmin edilirken, jandarma ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı. Kadının cesedi otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırıldı. Otopsisi yapılan kadının kafasına sert bir cisimle vurulduğu ve vücudunda da darp izlerinin bulunduğu tespit edilirken, parmak izinden kadının kimliği tespit edilemedi.
Babet sonuç vermedi
Geniş çaplı araştırma başlatan İzmir İl Jandarma Komutanlığı, genç kadının ölümündeki sır perdesinin aydınlatılması için eldeki delilerden yola çıkarak, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı. Olay yerinde bulunan gümüş renkli 38 numara babet üzerinden araştırma yapan jandarma ekipleri, babetin markasıyla bağlantılı mağazaları belirlemeye yoğunlaştı. Kimliği belirsiz kadın cesedinden çıkan babetin, Buca’da bir ayakkabı mağazasından alındığını belirleyen İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, iş yerinde güvenlik kamerası bulunmadığı için bir sonuç elde edemedi. Jandarma ekipleri kayıp ve şiddet olayının yaşandığı dosyaları tek tek incelemesine rağmen kadının kimliğine yine ulaşamadı.
Platinden bulundu
Jandarma ekipleri çok yönlü sürdürdüğü araştırmada, otopside kimliği belirsiz kadının sol kalçasında platin olduğunu öğrenince platinin üzerindeki 5609 seri numarasından üretici firmaya ulaştı. Firma tarafından yapılan araştırmada aynı platinden 132 hastaya takıldığı belirlendi. Hastalardan 131’ine ulaşılırken, bir hastaya ise ulaşılmadı. 2011 yılında İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir kadın hastaya takılan platinin hastane kayıtlarında da yüksekten düşme ve darp şikayetiyle hastaneye başvuran Kazakistan uyruklu 48 yaşındaki Katya Sadıkova olduğu belirlendi. Jandarma ekipleri, cesedin Katya Sadıkova’ya ait olduğunu belirlerken, Sadıkova’nın yurda giriş yaptığı pasaport kaydının bulunmadığı tespit edildi. Katya Sadıkova’nın ailesine ulaşmak için çalışma başlatıldığı belirtildi.

Yorum Yazın