“Kitap istikbale yollanan mektup…Smokin giyen heyecan,mumyalanan düşünüş…”

 

Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü “7’DEN 70’E KİTAP OKUYORUZ “başlıklı  projesi ile  kitap okuma konusunda bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.  Öğrencisinden velisine, müdüründen öğretmenine kitap okumak ve okunanları paylaşmak amacıyla; Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel bürodan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nilay ERİK ve Şaziye ÇIKRIKÇI’nın yürüttüğü projede, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın USMAN ‘ın, İlçe okul müdürleriyle kurduğu Kitap Kulübü ´nün planlanan nisan ayı  etkinlikleri kapsamında, Cemil Meriç ‘in Bu Ülke isimli kitabının söyleşisi, Gazi Umurbey Anaokulu Bahçesi´nde gerçekleşti.

Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın USMAN:

”  Benim çok uzun süredir aklımda olan bir projedir bu . Hayatın içinde, bir özet kısalığında tüketiyoruz zamanı.Oysa onu iyi değerlendirmeliyiz. Eğitim yönetiminde görev almak büyük bir sorumluluktur. Genç nesil, elimizde şekilleniyor. Okumanın da ötesinde; kendi alanımızla ilgili yayınları takip etmek, ülkemizin dünyanın nabzını tutmak gerekiyor. Nitelikli birer okuyucu olmalı  ve  öğrencilerimize iyi birer rehber olmalıyız.

Cemil MERİÇ´in ” Bu Ülke” isimli kitabının Fildişi Kule bölümünde  Cemil Meriç ; kitapları denize atılan bir şişe, zamanı da kumsalda oynayan bir çocuk biçiminde düşünerek  bu şişenin açılmasının- yani eserin içerdiği mesajın okura ulaşmasının -çocuğun insiyatifine bağlı olduğunu vurgular. Çok anlamlı bir benzetmedir bu.Zamanla yarışır durumdayız. “Zamansızlık” çağın  kötü bir hastalığı olmuş durumda .Okumaya zaman ayırmalıyız .Okumayı da yemek içmek,uyumak gibi temel gereksinimlerimizin  içine almalıyız.”dedi.

Okul müdürleri,” Bu Ülke” isimli kitapla ilgili sohbet etti. Bir sonraki ay hangi kitabı okuyacakları ile ilgili fikir alışverişinde bulundular.

Söyleşi sonunda Kitap Kulübü Üyeleri, sorularının şu ana kadar okunan kitaplarla ilgili olduğu bir tahmin oyunu olan “Bil bakalım “isimli tahmin oyununu oynadılar.  Oyunda başarılı olanlara kitaplar armağan edildi.

 

Söyleşi sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın USMAN, bu etkinliğe ev sahipliği yapan Gazi Umurbey Anaokulu Müdürü Dilara KAPLAN’A çiçek ve kitap takdim etti.

Yorum Yazın