Okul-Öğretmen Nedim Çıldıramaz(en sağda) Okul Müdürünün odasında kaymakam%2c sendika temsilcileri ve emniyet müdürüyle istişare

Öğretmene bu defa Karabağlar’da şiddet

-Ülver: Şiddete karşı önleyici tedbirler alınmalı

İzmir’de öğretmene yönelik şiddet bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz hafta Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Rehber Öğretmen olarak görev yapan Cengiz Şanlı’nın eski öğrencisi tarafından yumruklanması olayının ardından şiddet olayı bu kez Karabağlar ilçesinde yaşandı. Karabağlar’da Remzi Oğuz Arık İlkokulunda Sınıf Öğretmenliği yapan Nedim Çıldıramaz’a okul civarındaki bir grubun iddiaya göre sözlü sataşmanın ardından saldırması üzerine İzmir’de sendika temsilcileri yeniden birlik oldu, öğretmene şiddeti protesto etmek, ortak tepki ortaya koymak için toplanarak, “Şiddete Hayır” çağrısı yaptı.

Eğitim-Bir-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Türk-Eğitim-Sen İzmir şubesi temsilcileri olayın yaşandığı okulda ortak bir basın açıklaması yaparak olayı protesto ederken, olayla birlikte Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, İlçe Emniyet Müdürü Kaan Coşkun, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Zümrüt Gürpınar da şiddete maruz kalan öğretmen Nedim Çıldıramaz’a okul ziyareti sırasında geçmiş olsun dileklerinde bulundular.

ÜLVER: GÜVENLİK ARTIRILMALI

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Lütfü Ülver, öğretmene şiddeti sert bir dille kınayarak, okullarda alınacak emniyet tedbirlerinin bir an evvel ilgili bakanlıkların girişimleriyle artırılması gerektiğine dikkat çekti. Ülver, “Ne yazık ki şiddete karşı tüm söylemlerimize, eylemlerimize rağmen eğitim çalışanlarına yönelik şiddet bitmek bilmiyor. Henüz geçtiğimiz hafta, öğretmenler gününün hemen ertesinde, Mithatpaşa Meslek Lisesi’nde yaşananlar ve dün burada hocamıza yönelik saldırı, itibarının yükseltilmesi gerektiğini vurguladığımız öğretmenlerimizin ne kadar zor durumda olduklarını bir kez daha gözler önüne seriyor. Bugün burada Nedim hocamız için toplandık. Şiddet hepimize karşı işleniyor. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığımızı göreve çağırıyoruz. Okullarımızda güvenlik görevlisi bulundurulması konusunda gerekli adımların atılmasını istiyoruz. Özellikle şiddet olaylarının sık yaşandığı okullarda tedbirlerin artırılması gerekiyor. Güvenlik güçlerinin sayısı artırılmalı. Şiddetle bir kez daha şiddetle kınıyor, lanetliyor, yetkililerden bir an evvel şiddete karşı önleyici tedbirler almalarını bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Açıklamanın ardından eğitimciler, “Öğretmene uzanan eller kırılsın”, “Öğretmene şiddete hayır” sloganları atarken, darba uğrayan öğretmen Nedim Çıldıramaz’a sendika temsilcileri ve meslektaşları tarafından geçmiş olsun dileklerinde bulunuldu. Öğretmen Çıldıramaz’ın olayın ardından darp raporu aldığı ve saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Yorum Yazın