Gaziemir esnaf kefalet kredi kooperatifi toplantı salonunda gerçekleşen
toplantıya, ilgili meslek okullarının müdürleri-yöneticileri, Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Adem Balkaya, Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Kefalet kredi Kooperatifi Başkanı Metin Taşkın, Esbaş Hugo Boss ve Eldor firmalarının temsilcileri,ile Sektör temsilcilerinden Yasin Mazlum ve Gaziemir Kent Konseyi Başkanı Ayhan Aksoy ve yöneticileri katıldı.
Okul-Sektör işbirliği kapsamında Gaziemir Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantı, oldukça verimli geçti. Meslek liselerinin önemine dikkat çekilen toplantıda, ilgili kurumlardan gelen istatistikler paylaşıldı. Bu yıl meslek okullarından mezun olacak öğrencilerin iş piyasasında kendilerine rahatlıkla bir yer bulabileceklerine dikkat çekildi. Sorunlar masaya yatırıldı. Öğrencilerin velilerinin ve esnaf kesiminin katılımıyla Mayıs ayında düzenlenmesi planlanan organizasyonun ana hatları paylaşıldı.
Mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin yükseltilmesi ve mezunların iş piyasasına adapte olmaları için çok ciddi çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen GESO Başkan Vekili Adem BALKAYA, ” Odamız, İş gücünün arttırılması, istihdama yönelik çalışmaların yapılması, mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmaları önemsiyor ve destek veriyor. Gelişmiş ülke olmak için Mesleki ve Teknik eğitimi güçlü ülke olmalıyız. Okul-sektör işbirliği gençlerin istihdamına önemli katkı sağlayacaktır. Gençlerin istihdamının sağlanmasında bu gibi işbirliği çalışmaları son derece önemli. Bu nedenle de mesleki ve teknik eğitime öğrenci kazandırabilmek açısından mesleki tanıtımı ve yönlendirme çalışmalarına da ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyoruz ” dedi.

Sektör temsilcilerinden Yasin Mazlum

‘lise sonuna kadar devam eden süreçte, öğrencileri kişisel kabiliyetlerine göre yönlendirme yapılmalıdır”.

Sektör temsilcisi olarak toplantıya iştirak eden Yasin Mazlum da “Çıraklıktan Ustalığa” uzanan kariyer öyküsünü toplantıya katılanlarla paylaştı ve “Mesleki eğitimin başarılı olabilmesi için çağdaş ülkelerin yaptığı gibi okul öncesinden başlayarak lise sonuna kadar devam eden süreçte öğrencileri kişisel kabiliyetlerine göre yönlendirme yapılmalıdır.

Öğrenciler, yatkın oldukları alanlara yönlendirilirken, okul, aile ve öğrenci işbirliği içinde olmalıdır”.

Gelişmiş ülkeler arasında yer almak, onlarla bütünleşmek isteyen Türkiye’nin elindeki en önemli kaynak, genç ve dinamik bir nüfus yapısına sahip olan insan gücüdür. Bu insan gücünü iyi kullanarak ülkeler arasında rekabet yaratabilme olanağı vardır. Dünyada değişik mesleki teknik eğitim uygulamaları bulunmaktadır. Meslek eğitimimizin önemli reformlara ihtiyacı vardır. Bu reformlar yapılırken değişik ülkelerdeki mesleki eğitim uygulamalarından yararlanılmalıdır.”dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün genelgesi gereği, Gaziemir ilçemizde mesleki ve teknik eğitim alanında yapılacak çalışmalarda sektör, ilgili meslek kuruluşları ve yerel yönetimlerin desteği alınarak ilgili temsilcilerden oluşan “Mesleki Ve Teknik Okul Yönetim kurulu” oluşturulması ile ilgili toplantının ikincisi, yaklaşık bir ay önce Şehit Murat Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilmişti.
1. Buna yönelik tanıtım faaliyetleri; belediyeler, sivil toplum kuruluşları, yerel yazılı ve görsel medya kuruluşlarının etkili desteği sağlanarak yapılmalıdır.
2. Okul müdürlüklerince; okul rehber öğretmenleri ve sınıf rehber öğretmenleri tarafından bilgilendime / yönlendirme çalışmaları yapılarak, bu kapsamda 8 inci sınıf öğrenci ve velilerine yönelik olarak yapılacak tanıtım ve yönlendirme programları konuya önemli katkılar sağlayacaktır.
3. Kampanya kapsamında yapılan tüm faaliyetlerle ilgili video ve fotoğraf kaydı soysal medyada paylaşılmalıdır. Tanıtım faaliyetleri; belediyeler, sivil toplum kuruluşları, yerel yazılı ve görsel medya kuruluşlarının etkili desteği sağlanarak yapılmalıdır.
4. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlikleri ile Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanlıklarına bağlı üye işyerlerinde çalışanların mesleki eğitim merkezi programı uygulayan okul / kurumlara yönlendirilmeleri için işverenlere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılmalıdır.

Yorum Yazın