thumbnail_1 thumbnail_2 thumbnail_4

Menderes’te Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı Gerçekleşti

Menderes Kaymakamlığı öncülüğünde Menderes Belediyesi’nin de katkılarıyla Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın da katılımıyla gerçekleşti. Çalıştaya, Menderes’e, Organize Seracılık Bölgesi kurulması konusu damga vurdu.

Menderes’te tarım ve hayvancılık faaliyetlerini artırmak, katkı sağlamak ve üretimi teşvik etmek amacıyla; Menderes Kaymakamlığı, Menderes Belediyesi, Menderes İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Menderes Ziraat Odası tarafından Tarım ve Hayvancılık ÇalıştayıÖzdere Paloma Pasha Otel’de düzenlendi. Çalıştaya, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal, Menderes Belediye Başkan Vekili Mustafa Gür, Menderes Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil Taşkıran, İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Desteğe Hazırız

 

Çalıştayın açılışında konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, “  Bölgemiz çok çeşitliliğiyle dikkat çekiyor.  Menderes’te bu çeşitliliğe büyük katkı koyuyor. Bu kapsamda düzenlenen çalıştay önemli. Çalıştayda seçilen konular, alınacak kararlar ileriye dönük çalışmalara büyük değer katacak. Menderes’te seracılık kapsamında örtü artı çalışma dikkat çekiyor. Biz de seracılığa büyük önem veriyoruz. Örtü altı çalışmanın organize seracılık bölgesine dönüştürme noktasında her türlü teklife açığız Tüm dinamikler ile birlikte Menderes’te alt yapı ve uygun zemini oluşturulur ise bunun öncüsü olacağız. Seracılıkla birlikte jeotermal kaynakların da doğru kullanımını gerçekleştirdiğimiz zaman uzun vadede önemli sonuçlar alınacaktır. Biz bu konularda her türlü katkıya hazırız” dedi.

Yol haritamızı belirleyeceğiz

Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal ise, “ Menderes coğrafi konumu ve sahip olduğu değerler ile önemli bir noktada. Bizimi amacımız Menderes’in bu potansiyeline arttırmak. Çalıştayımızı da bu anlamda gerçekleştirerek ortaya çıkacak sonuçların ilçenin değerlerine katkı koyacağını düşünüyoruz. Yaptığımız çalışmalarla ilerleyen süreçte Menderes’te tarım ve hayvancılık adına neler yapabileceğimizi görmek istiyoruz. Bu nedenle çalıştayımızda 9 önemli konu belirledik. Bu konularla ilgili yol haritamızı belirlemek istiyoruz” dedi.

Sektörün yanındayız

Belediye olarak tarım ve hayvancılık sektörüne önemli desteklerde bulunduklarını ifade eden Menderes Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil Taşkıran da,  “ İlçemiz tarım ve hayvancılık bakımından İzmir’de öne çıkan ilçelerden bir tanesi. İlçemizin yüzde 50’ye yakın kısmı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamakta. Menderes Belediyesi olarak biz de tarım ve hayvancılığa önemli desteklerde bulunuyoruz Özellikle tarım alanında sulama sorunu olan köylerimizde sulama kanalları kaynaklarını aktif hale getirerek önemli bir sorunu ortadan kaldırdık. Bundan sonrada desteklerimiz devam edecek” dedi.

Yerelde hareket gerekiyor

İzmir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal da, “ Menderes önemli bir örtü artı yetiştirici alanı. Menderes’te istenen Organize Seracılık Bölgesi için yerelde bir hareket lazım. Önderlik yapacak kişi ve kuruluşlar gerekiyor. Biz örtü altı alanlarımızı teknik seralara dönüştürebilirsek minimum yüzde 30 verimliliğimiz artacaktır. Böylelikle karlılık çok daha fazla artacak. Örgütlü yapıyla pazarlama stratejimizi arttırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Acilen kurulmalı

Antalya’dan sonra seracılık anlamında Menderes’in önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli ise, “ Bin dekar alanda ört artı seracılık yapılıyor Antalya’dan sonra en büyük seracılık Menderes’te.  Menderes’te acilen Organize Seracılık Bölgesi kurulması gerekiyor. Menderes bunu hak ediyor “ diye konuştu.

9 farklı konu

 

Açılış konuşmalarının ardından her ürün grubu için sahada çiftçilerle anket çalışmasının yapıldığı ve anket sonuçlarının değerlendirildiği çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayda, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kesme çiçek yetiştiriciliği, mandalina yetiştiriciliği, örtü altı yetiştiriciliği, zeytin yetiştiriciliği, bağ yetiştiriciliği ve açık tarla ürünleri konuları masaya yatırıldı.

Yorum Yazın