AK Parti Menderes ilçe başkanı Süleyman Artçı düzenlediği basın toplantısında Gölova köyümüze ve Menderes’in hiçbir yerine çöp tesisi kurdurmayacağız dedi.

Süleyman Artçı İzmir büyük şehir belediyesinin Gölova mahallesine, kurulması düşünülen, katı atık çöp işleme tesisini köylülerle birlikte basın açıklaması yaparak istemediklerini söyledi

Çöp tesisleri ile, Menderes ilçesini bir arada anmak mümkün değil.çünkü menderes demek, İzmir’in sağlığı can damarları demektir.

İçme suyu,tarım hayvancılık, temiz su kaynakları olan izmirin çok özel bir tarım ilçesi olan menderes ilçemizde, yıllarca tahtalı barajı mutlak koruma havza yasağının sürdüğü bir ilçeye, siz hangi akla hizmet ederek bu tesisi kurmayı düşünüyorsunuz?

Artçı, Önce şunu belirtmeliyim ‘ki Biz bu olaya siyasi bir konu olarak değil. ilçemizin ekolojik yapısına zarar vereceğini düşündüğümüz bir sorun olarak bakıyoruz.

7 senedir bitmeyen bir ısrar var illaki kökü Menderes atacaklar niye ? Menderes’e çöp tesisi kurmak için İzmir Büyük şehir Belediyesinin sürdürdüğü 7 yıllık bir ısrar var. Menderes’in doğal ve tabii güzelliğini kimse tahrip edemez. Süleyman Artçı, Gölova mahallesine kurulması düşünülen İzmir Büyük şehir Belediyesinin katı atık işleme tesislerini mendereste hiçbir köylümüz istememektedir,

Menderes ilçemiz izmir’in kalbi,sağlığı beslenmesi ve oksijeni olduğunu söyleyen Artçı, bu bölgeden sadece İzmir’e değil dünyaya en güzel meyve ve sebzeleri gönderen bir ilçedir.Bu ovada Türkiye’nin en güzel domatesi, mandalinası kesme çiçekçiliği ,salatalık üretimi tarım ve hayvancılığı yapılmaktadır, Menderes ilçemizin herhangi bir yerine çöp tesisinin düşünülmesi dahi Menderes’e yapılacak en büyük kötülüktür.

Aziz Kocaoğlu Döneminden itibaren sürekli Menderes’e çöp tesisi kurmak için Gayret ve çaba sarf eden İzmir .B.Ş.B bundan vazgeçmelidir biz çöp arıtma tesisine karşı değiliz ama bu tür ekolojik sorun yaratan bir işletme için menderes lokasyona uygun değil.

Menderes ilçemizin önceki Belediye başkanlarından Ergun Özgün’ün bu konuda ciddi bir mücadele verdiğini hatırlatan Artçı, AK Partili belediye başkanımız Sayın Bülent Soylunun hizmet süresince da bu konuda ciddi ve kararlı bir duruş sergilemesi sonucu Menderese bu çöp tesisleri yapılamamıştır. ancak bugün görüyoruz ki menderes halkına karşı yerel siyasi sorumluluğu olan belediye başkanı konu ile alakalı toplantıya bile katılmıyor. vatandaşa menderesleri çeşitli vaatler ve sözler veren Menderes halkının sağlığını ve çıkarlarını koruyacağını vaat ederek oy alıp iktidara gelen şu anki belediye başkanı sayın Mustafa Kayalar böyle önemli ve Elzem bir konunun konuşulduğu toplantıya belediye meclis üyelerini sokmuyor..

Sayın Kayalar büyükşehir B.M toplantısına bile katılma gereği duymamıştır. CHP’li meclis üyeleri bu konu ile ilgili Menderes Belediyesinde büyük şehir belediye başkanı Tunç Soyer’in yaptığı sunumda salondan çıkmış kapılar kapatılarak vatandaşları bile içeri almışlardır.

Menderes halkımızın istememesine rağmen bu tesisi yapma kararı alıyorlar

Başta Belediye Başkanı Mustafa Kayalar olmak üzere bütün Menderes’te sorumluluğu bulunan seçilmiş ya da seçilmemiş bütün sivil toplum kuruluşlarını bu tesisin yapılmasına karşı çıkmaya davet ediyor Bunun önüne geçilmesini istiyoruz.

Yorum Yazın