m m1

Menderes’te 7 Şubat Pazar günü Deve Güreşi Festivali gerçekleşecek. Menderes Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenecek festivali renkli görüntülere sahne olacak.

Menderes Belediyesi tarafından 7 Şubat Pazar günü Menderes Deve Güreşleri Festivali düzenlenecek. Yörük kültürünün bir parçası olan festivalde tülü cinsi 100 deve güreşecek. Ege bölgesinin dört bir yanından getirilen develerin güreşeceği etkinlik ücretsiz olacak. Çileme Mahallesi’nde kurulan özel alanda düzenlenecek etkinlikten bir gün önce ise kortej yürüyüşü gerçekleşecek. Menderes Kaymakamlığı önünden başlayacak ve Menderes Belediyesi önünde son bulacak kortej yürüyüşüne ilçe protokolü ve vatandaşların yanı sıra mehter takımı ve halk dansları ekipleri de eşlik edecek.

Alan hazır

Deve güreşleri için Çileme Mahallesi’nde ki eski top sahası belediyenin fen işleri ekipleri tarafından özel olarak hazırlandı. Etkinliğe katılacak vatandaşların güreşleri rahat şekilde izleyebilmesi için alana özel olarak tribün kuruldu. Dozerle çevre düzenlemesinin yapıldığı alanda tel örgü ve beton direkler sağlamlaştırılırken, saha etrafı kilit parke ve tretuvar ile döşendi. İdari bina ve tuvaletlerin yapıldığı alan, aydınlatma direklerinin yerleştirilmesiyle hazır hale getirildi.

Kültürümüzü yaşatıyoruz

Festivalle alakalı konuşan Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, “ Menderes Belediyesi olarak yörük kültürümüzü yaşatmak adına deve güreşlerini ilçemize kazandırmıştık. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz festivalimizin bu yıl ikincisini gerçekleştireceğiz. Güreşler örf ve adetlerimizi yaşatmanın yanı sıra ekonomik ve kültürel açıdan da önem taşıyor. Çileme mahallemizde gerçekleştireceğimiz festivalimiz için tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Etkinliğimiz cumartesi günü kortej yürüyüşüyle başlayacak ve pazar günü Çileme’de özel hazırladığımız alanda gerçekleşecek güreşlerle devam edecek. Tüm halkımızı festivalimize davet ediyoruz” diye konuştu.

Yorum Yazın