AK Parti Menderes belediye meclis üyesi Ayşegül Duran Türker İzmir büyük şehir belediyesinin Menderes’e katı atık işleme tesisi yapılmasına karşı duruşu, Menderes halkından büyük takdir topladı.

Menderes ilçe belediyesi meclis salonunda yapılması istenen katı atık yani diğer adıyla çöp işleme tesisinin tanıtım ve sunumu sırasında yaşanan durum tam anlamıyla oldu bitti şeklinde özetlenecek türden

Salondan vatandaşlar dışarı çıkartılıp kapılar kapatılıyor ayrıca CHP li meclis üyeleri de salondan çıkıyor ve sunumu sadece AK Partili meclis üyeleri birkaç muhtar ve kurum müdürü dinliyor.

Bu duruma tepki gösteren İzmir Büyükşehir ve Menderes belediye meclis üyesi Ayşegül Duran Türker konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi.

Ben bu sunumun vatandaşlarımızın da dinlemesini isterdim Menderes’te yapılan toplantıda vatandaşlar geldiği halde salondan çıkarıldılar dışarı çıkartılan vatandaşlar buna bu durma tepki gösterdiler. buna tam olarak oldu bitti denilebilir.

Menderes Bu tesis için kesinlikle yanlış bir yerdir Ayrıca Menderes’i savunması gereken belediye başkanı ve diğer CHP’li meclis üyelerinin meclisimizde olmaması ve benim yalnız kalmam çok üzücü.sunum sürerken an itibariyle sosyal medyada menderes’teki endişeler sona erdi diye haberler çıktı. bizim endişelerimiz vardı ve vatandaşlarımız da bu konuda değerlendirilmeliydi Çünkü ben gerçekten menderes’teki Vatandaşlarımızın Ve bizlerin bilgilendirmesini istiyorum…

Bu olay halkı bilgilendirmek ile ilgili olsaydı bu kadar Aceleye gelmeseydi çöp tesisi İzmir için gerekli ama Bu tesisin Menderes’te yapılması konusunda kaygılıyım

Sayın başkan değerli meclis üyesi arkadaşlarım Menderes ilçemize katı atık işleme tesisi yapılmasına ile alakalı söz almış bulunuyorum.

Ben konuya geçmişi hatırlayarak başlamak istiyorum 2013 Şubat ayı Meclisi konu Menderes’e çöp tesisi yapılması ile ilgili gündem maddesi O gün Belediye Başkanı Sayın Ergun Özgün ve meclis bir duruş sergiledi ve bu tesis menderes ilçemize yapılmadı.

Yıl 2016 yine konu Menderese çöp depolama tesisi yapılması, o günkü belediye başkanı sayın Bülent Soylu ve meclis üyeleri bu karara karşı çıktılar ve tesis yapılamadı. fakat Mendereste bugün CHP li bir yönetim var ve AK Partili üyeler bu tesisi istememesine ve üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen bu konu yine gündeme geldi.

 Bütün menderes halkı olarak biz bu tesisi Mendereste görmek istemiyoruz. Aslında İzmir olarak istemiyoruz. Çünkü Menderes İzmir’in en önemli en değerli ilçelerinden biri. Çünkü İzmir’e içme suyunun % 40’ını karşılayan bir ilçe ve Buna ek olarak Menderes bir tarım ilçesi. Bu tesisin yapılacağı bölge çileme Ovası. Bu araziler ve bölge  tarım arazileri ve verimli topraklara sahip buradan ülkemizin bir çok yerine ve hatta İzmir başta olmak üzere dünyaya bu bölgeden tarım ürünleri ihracatı bile yapılıyor.

 bunları bu şekilde düşündüğünüzde Menderes’in daha birçok değeri var turizm ilçesi 40 km mavi Bayraklı temiz denize sahip sahillerimiz var aynı zamanda bu tesis içme suyu Tahtalı baraj havzasında kalıyor .bu havzada  hiçbir şeye izin vermezken sağlık ve çevre açısından son derece hassas bir yere bu tesis neden yapılıyor??

  Bu yönetmelik bu çöp tesisin yapılmasında nasıl izin veriyorsunuz? Onu da bilmiyorum Bunun haricinde yine bununla ilgili ben merak ediyor açıkçası 9 aylık süre içerisinde bu projeyi kim hazırladı sizin mi değil mi onu da bilmiyorum. Çünkü sürekli gündeme geldiği için geçmiş dönemin Aziz Kocaoğlu’nun yapılmış bir proje de şu an mı ortaya çıktı?

Çöp tesisinin adı değiştirilip katı atık bertaraf tesisi olması sorunu çözmez biz bu tesisleri istemiyoruz yine önümüze mi geliyor unun adını çöp kesin olması özelleştirilir katı atık tesisi olması Biz istemiyoruz Çünkü Mendereste her şey oldu bitti ye getirmesin asla kabul etmiyoruz bu karardan bir an önce geri dönülmesi lazım.

menderes İzmir’in bu kadar önemli bir ilçesi iken bunu kabul edebilir bir şey olduğunu düşünmüyoruz Ayrıca sizin her şey çok güzel olacak sözünü hatırlatarak bizde diyoruz ki sloganlarımız ”Menderes çöp olmayacak diyoruz”

Yorum Yazın