Memur enflasyon farkı ve zam oranları son dakika gelişmeleri merak konusu. Geçtiğimiz ağustos ayında memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme zammı açıklanmıştı. Enflasyon oranları zammın belirlenmesinde etkili oluyor. Peki memur enflasyon farkı ne kadar olacak, memur ve mekli maaşı zammı kaç TL 2022 ?

Memur enflasyon farkı ne kadar olacak, zam kaç TL 2022? Memur maaşı zammı-emekli maaşı zammı açıklandı mı?

Memur ve emekli enflasyon farkı son durumu gündemde araştırılan konular arasında bulunuyor. Zamların belirlenmesinde enflasyon oranları etkili olan dinamikler arasında yer alıyor. Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasına kısa bir zaman kaldı. Peki memur enflasyon farkı ne kadar olacak? Memur ve emekli maaşı zammı belli oldu mu?

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Ağustos ayında memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme zammı belli oldu. Bu artış ise şu şekilde olacak; 2022 yılı için yüzde 5+7, 2023 senesi için ise yüzde 8+6 olmak üzere maaşlarda iki yıl süresince kümülatif yüzde 28.62’lik bir artış olacak.

En son ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ekim ayı ile birlikte son 4 aylık enflasyon yüzde 6.72 oldu. Enflasyon rakamlarına göre ilk dört ayda memur maaşlarına uygulanacak enflasyon farkı yüzde 3,71 olarak yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması:

”Emekliler her zaman için bizim önceliğimiz içinde yer aldı. Onlara da önemli iyileştirmeler yapıldı, yapılmaya da devam edecek. Emekliler için eziyet olan fiş toplama mecburiyeti vardı. Vergi iadesi yerine, emekli aylıklarına yüzde 4-5 ilave yaptık. Emeklilere yılda 2 bin 200 kira bayram ikramiyesi veriyoruz. Ülkemizde 2002 yılında emekli sayımız 6,5 milyondu 2021 ekim itibarıyla 13,5 milyona emeklilerimizin sayısı ulaştı.”