İsrail’in Gazze’ye uyguladığı insanlıkdışı ablukaya dikkat çekmek üzere 2010 Mayıs ayında İHH öncülüğünde 6 uluslararası sivil toplum örgütü tarafından toplanan bağışlarla temin edilen 6000 tonluk insani yardımı Gazze’ye ulaştırmak için bir yardım filosu oluşturdu. Filo insani yardımla birlikte Almanya, Kuveyt, İsrail, İrlanda, İsveç, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fas, Yemen, Mısır ve Cezayir gibi 37 ülkeden gelen 750 aktivisti de taşıyordu.
Gazze’ye insani yardım götürmek amacıyla yola çıkan ve sadece yardım gönüllüleri ile insani yardım malzemesi taşıyan Mavi Marmara başta olmak üzere 6 gemiden oluşuyordu. Gazze Özgürlük Filosu, 31.05.2010 günü Akdeniz’de uluslararası sularda İsrail askeri güçlerinin hukuk dışı saldırı ve müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. Bu saldırı esnasında ve devam eden süreçte 10 insani yardım gönüllüsü hayatını kaybetti, 56’sı ağır yaralandı. Filo katılımcıları hiç bir yasal dayanak olmaksızın hapsedildi, yaralılara kelepçe takıldı, bazı yaralılar günlerce hücrelerde alıkonuldu ve kendilerine işkence ve kötü muamelede bulunuldu. Filo katılımcılarının tamamı kötü muameleye maruz bırakıldı, hapsedildi, şahsi eşyalarına el konuldu ve gemilere çeşitli maddi zararlar verilmek suretiyle birçok haksız fiil işlendi.
İsrail’in vahşi yüzünü bir kez daha ortaya çıkaran bu olayla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesinde hukuki süreç devam etmektedir. Ancak bu terör nedeni ile insanlık vicdanında mahkum olmuştur.
Biz İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu –İSTOK- olarak bu olayı unutmadık, unutturmayacağız. Mavi Marmara katillerinin hakettikleri cezaya çarptırılmaları ve Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılması için mücadelemiz devam edecektir. 31.05.2020
İSTOK İCRA KURULU

NOT;
(İHH) dan yapılan açıklamaya göre, anma programı sanal ortam üzerinden 31/05/2020 Pazar saat 20.00’de gerçekleşecek.
Programa İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak, Sosyal Doku Onursal Başkanı Nureddin Yıldız, Eski Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ve Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa konuk olacak.

Mavi Marmara Gemisi’nde 31 Mayıs 2010 tarihinde gece yaşananların canlandırılmasıyla 10. yıla özel olarak çekilen “Sinyal” adlı film de izleyiciyle ilk defa buluşacak.

Yorum Yazın