Saygıdeğer okurlarım bugünkü yazımıza toplumsal hayatımızda herkesin başına gelebilecek malüllük olarak bilinen sosyal güvenlik sigortasını ele alalım dedik;

MALÜLEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Malül Sayılmak içim SSK-Bağkur-Emekli Sandığı ( 4A-4B VE 4C) Bütün sigortalılar için herşeyden önce ilk defa sigortalı olunan tarihten önce malüliyet halinin bulunmaması zorunlu bulunmaktadır

SSK’lılar Açısından

SSK uygulamasında malul sayılmak için meslekte kazanma gücünün % 6O’ı veya çalışma gücünün üçte iki oranında (% 66,6) kaybedilmiş olması gerekli iken sosyal güvenlik reformu ile birlikte bu şartlar yerine tek bir şart olarak meslekte kazanma gücünün % 60’ının kaybedilmesi yeterli görülmüştür.

SSK uygulamasında malullük aylığına hak kazanma şartları 1800 gün sayısı veya 5 yıl sigortalılık süresi ve her yıl için ortalama 180 gün prim ödenmiş olması gerekli iken sosyal güvenlik reformu ile birlikte en az 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 pirim gün sayısı gerekmektedir. Bu bağlamda gerekli sigortalılık süresi 5 yıldan 10 yıla yükseltilmiştir. Sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 prim ödeme gün sayısı yeterli bulunmaktadır.

Bağ-Kur’lular Açısından

Bağ-Kur uygulamasında malul sayılmak için çalışma gücünün üçte iki oranında (% 66,6) kaybedilmiş olması gerekli iken sosyal güvenlik reformu ile birlikte bu şart meslekte kazanma gücünün % 60’inin kaybedilmesi olarak yeterli görülmüştür.

Bağ-Kur uygulamasında malullük aylığına hak kazanmak için sadece 1800 pirim gün sayısı ödenmiş olması yeterli iken sosyal güvenlik reformu ile birlikte ayrıca en az 10 yıl sigortalı-lık süresi şartı getirilmiştir. Sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 prim ödeme gün sayısı yeterli bulunmaktadır.

Emekli Sandığı Açısından

Emekli Sandığı uygulamasında malul sayılmak için bulunduğu görevi yapamayacak derecede malul olmak gerekli bulunmakta olup bu şart sosyal güvenlik reformu sonrasında da aynen geçerliğini korumaktadır.

Emekli Sandığı uygulamasında malullük aylığına hak kazanmak için en az 10 yıl fiili hizmet (3600 gün) gerekli iken sigortalıların lehine prim ödeme gün sayısı 1800 güne düşü-rülmüştür. Sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 prim ödeme gün sayısı yeterli bulunmaktadır. Bu bağlamda sosyal güvenlik reformuyla getirilen düzenleme ile emekli sandığı (4/1-c) sigortalılarının malulen emekliliği kolaylaştırılmıştır.

Sonuç olarak yaşantımızda karşımıza çıkabilecek malül olma şarları;

· Rapor şart. …

· 5 yıl prim ödenmiş olması gerekli. …

· 1.800 gün borçlanmayla tamamlanabilir. …

· 10 yıldır sigortalı olma koşulu herkes için geçerli değil. …

· Sigorta girişi hayati önemde. …

· Sigorta girişi öncesi rahatsızlıklar sayılmaz. …

· Kanser hastaları teşhisten itibaren malul sayılır.

Daha detaylı bilgileri size en yakın sgk müdürlüklerinden almanız size uygun şartlara göre hareket etmenizde fayda görmekteyim.

Sağlıklı sosyal güvenlikli günler dileklerimle.

Yorum Yazın