Diyetisyen Elif Çakırca Avcu, Kurban Bayramında kalp damar, diyabet ve hipertansiyon ve böbrek hastalarının risk altında olduğunu söyledi.
Geleneksel Kurban Bayramı sofralarında et tüketiminin yanında tatlı tüketiminin de arttığını belirten Avcu, özellikle bu dönemde kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları büyük risk altında olduğunu belirtti. Ata Sağlık Hastanesi’nde görevli Avcu, bu hastalık grubunda yer alanların ve sağlıklı bireylerin yiyecek seçiminde dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti.
Kırmızı etlerin proteince zengin ve önemli bir kaynak olduğunu anlatan Avcu, "Önemli mineralleri (demir, çinko, selenyum) ve vitaminleri (özellikle B1, B6, B12 ve D vitamini) de içermektedir. Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi, etlerin yanında sebzelerin, özellikle çiğ salatanın tüketilmesi sağlıklı beslenme için gereklidir. Sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demir, çinko ve magnezyumun emilimini, vücutta kullanılmasını artırmakta, zararlı etkilerini azaltmaktadır. Kırmızı et yağı, insan diyetindeki doymuş yağ asitlerinin önemli bir kaynağıdır. Doymuş yağ asitleri de kalp-damar hastalıklarının gelişmesinde bir risk etkenidir. Etlerde görünen yağlar mümkün olduğunca uzaklaştırılmalıdır" dedi.
Avcu, şunları söyledi: "Kurban bayramının geleneksel yemeği olan kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır. Etler çabuk bozulabilen ürünlerdir. Kurban etleri hayvan kesildikten hemen sonra soğutucuya konmamalıdır. Ölüm sonrası katılığı sırasında etler, önce güneş görmeyen serin bir ortamda (7-15’C’de ) 3-4 saatlik bir süre bekletilmelidir. Etin ölüm sonrasındaki olgunlaşması için 4’C civarında belirli bir süre depolanması gereklidir. Etin soğutucularda 4’C’de olgunlaşması için 24 saat yeterlidir. Özellikle mide rahatsızlıkları çeken bireyler, eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir".

Yorum Yazın