Bornova Küçük Şeyler Anaokulu öğrencilerinin 2. Yarıyıl sanat çalışmaları kapsamında “Picasso’nun yüzleri ile renklerin mozaiği” konulu büyük sergi açıldı. Sergi’nin açılışına dünyaca ünlü ressamlarımızdan Selin Melek Aktan da katıldı. Aktan, “Çocukların yaptıklarına karalama olarak bakmayın. Onlara ne yaptıklarını anlattırınca derinliklerini keşfedersiniz” dedi.

“Burada her şey küçüğün” ilkesiyle ‘Suflörsüz eğitim’ eğitim veren ve haklı bir yer edinen Bornova Küçük Şeyler Anaokulu’nun öğrencilerinin 2. Yarıyıl sanat çalışmaları kapsamında “Picasso’nun yüzleri ile renklerin mozaiği” konulu büyük sergi açıldı. Sergi’nin açılışını dünyaca ünlü ressamlarımızdan Selin Melek Aktan, Ekol Sanat Galerisi kurucusu Op.Dr. Mehmet Baz ve Okul Müdürü Selami Korkmaz gerçekleştirdiler. Aktan, “Çocukların yaptıklarına karalama olarak bakmayın. Onlara ne yaptıklarını anlattırınca derinliklerini keşfedersiniz” dedi. Sergiyi gezenler ise çocukların yaratıcılıklarını büyük beğeni ile izlediler.

Küçük Şeyler Anaokulları’nın 2015- 2016 Eğitim dönemi 2. Yarıyıl sanat çalışması kapsamında, öğrenciler Mozaik Sanatı ile Pablo Picasso’nun 3 ünlü eserini 3 boyutlu hale getirerek bir duvar giydirme çalışması gerçekleştirdiler. Bu arada Beethoven ve Frida Kahlo’nun eserleri de çalışıldı. Eserlerin her biri yaklaşık 1 ay süreyle sanat dersleri kapsamında tamamlandı ve tamamen öğrencilere özgü bir çalışma ortaya çıktı. Anaokulu’nun tüm öğrencilerini kapsayan çalışmada ortaya çıkan yüzlerce resim Ekol Sanat Galerisi’nde izleyenlerin beğenisine sunuldu. Açılışta sergi ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Selami Korkmaz çalışmanın temel amaçlarını şöyle sıraladı:

“Çocukların sanat eserlerinin çeşitleri ile daha yakından ilgilenmelerine, inceleme yapmalarına fırsat tanımak,

Bir sanat eserine kendi bakış açısı, beğeni ya da yorumlarıyla katkı yapmalarını sağlamak

Çocukların sözel ifade becerilerini hayal güçleri ile birleştirerek kullanmalarına destek olmak,

Dünyaca kabul görüp en iyi çalışmalar arasında yer alan sanatçı ve eserlerini çok yönlü tanımalarına destek olmak,

Estetik algılarının gelişimine destek olmak…

Çocuklarımız yaptıkları çalışmalarla bizleri yanıltmadılar ve ortaya bu resimler çıktı.”

SELİN MELEK AKTAN KİMDİR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tıp tahsilini tamamladıktan sonra Londra´ya giden Selin Melek Aktan London Fashion Design College´de tasarım eğitimi aldı.İlk heykel sergisini

Amerika´daaçtı.2004 yılında sanat hayatına başlayan Selin Melek Aktan aynı yıl Zurich Art Show’un en avangard sanatçısı seçildi.

Bugüne kadar eserlerini yurt dışında çeşitli defalar Fransa, İtalya, İsviçre, Avusturya, Danimarka, Polonya, Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Mısır, Hindistan, Çin Amerika’da ise NewYork,Miami ve Los Angeles’da sergiledi.

Sanatçının resimleri Viyana’da ve USA-Santa Barbara’da Salvador Dali’nin heykelleri ile sergilenirken 2009 yılında eserleri İtalya ve Amerika’da müzeye alındı.

2008 yılından itibaren yurt içinde de işlerini sergilemeye başlayan Aktan 2008-2015 yılları

Aktan,ın orientalpoart koleksiyonu aynı Binbir gece masalları gibi dünyayı dolaşırken, onun batı dünyasında ‘’doğunun gizemini batıya taşıyan özgün tarzlı bir renk sanatçısı olarak tanımasını sağlamıştır.

thumbnail_4 thumbnail_6

Yorum Yazın