Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, “Irak’ın kuzeyindeki tartışmalı referandumu kabul etmiyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız. Umarız ki bu gerçekleşmeyecektir. Türkiye bu konuda ne adım atarsa biz de destekçisi olacağız” dedi.
Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, bir dizi temaslarda bulunmak üzere İzmir’e geldi. Konak Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ali Köstepen tarafından karşılanan heyetin ilk durağı İzmir Valiliği oldu. Konuk Bakan, Türkiye’yle tarihten gelen sıkı bir ilişkileri olduğunu, Çanakkale’de İstanbul’un işgal edilmemesi için şehitler verdiklerini söyledi. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi esnasında tüm Kosova halkının olayları tedirginlikle takip ettiğini söyleyen Bakan Demiri, küçük oğlunun dahi sabaha kadar uyuyamadığını ama sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle halkın gücünün önüne hiçbir gücün geçemeyeceği gerçeğiyle Türk milletinin zaferini kutladıklarını ifade etti. TRT İzmir Müdürü Mevlüt Şahbaz’ı da ziyaret eden Bakan Demiri, TRT yayınlarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ve Kosova yayın kuruluşları arasındaki iş birliğine dikkat çekti.
“Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız”
Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Irak’ın kuzeyindeki tartışmalı referandum kararıyla ilgili de konuştu. Bakan “Irak’ın kuzeyindeki tartışmalı referandumu kabul etmiyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız. Umarız ki bu gerçekleşmeyecektir. Türkiye bu konuda ne adım atarsa biz de destekçisi olacağız” diye konuştu.

Yorum Yazın